Danas se klikeri prave od stakla, a neretko mogu da zadive svojim fantastičnim bojama i predstavljaju prava umetnička dela

Klikeri su kuglice različitih veličina i materijala i kao što znamo nekada su se mnogi igrali sa njima ne zanjući za bolju zabavu. Smatra se da je ova igra nastala još u kamenom dobu kada su ljudi otkrili da okrugli kamičak može da se kotrlja. Da li ste se nekad zapitali kako se oni prave?

http://theleoisallinthemind.tumblr.com/post/115112335240/tjalf-sparnaay

Ostaci raznog stakla se tope u velikim pećima na velikim temperaturama, a zatim se tako dobijeno, istopljeno staklo, sipa u dve polovine kalupa od uglačanog metala. Pre spajanja polovina često se umeću i raznobojna perca od plastike pa su po tome i nazvani „troperci“, „četvoroperci“, „šestoperci“ itd. Deca ih dele po veličini na male, normalne i džombe. Klikeri se mogu praviti i od drugih materijala: albastera, mermera, ilovače i oniksa.

Potrebna su 72 sata da se skroz ohlade. Boje se stvaraju kada vazduh prodire kroz toplotu pri topljenju stakla. Nakon toga, posebna mašina razdvaja klikere koji su premali ili preveliki od utvrđene veličine.

Takođe, najzanimljiviji klikeri se prave ručno. Staklo se prvo ugreje u maloj peći, a posebno se pripreme delovi obojenog stakla. Ono se uvija u duge niti kojima će se dekorisati budući kliker.

Iz peći se uzme topljeno bezbojno staklo. Posle toga, ta masa se uvalja u ove niti od bojenog stakla čime nastaje ono što vidimo u unutrašnjosti klikera. Dodaje se više ili manje ovakvih slojeva. Specijalnim drvenim ili metalnim alatima se oblikuje kružni oblik klikera.

Kad je formirana kugla, obradi se plamenom i ponovo ubaci u peć.

Ovako, ručno napravljeni predstavljaju pravo umetničko delo.

Pogledajte ceo proces u ovom videu.