Od nekoliko ponuđenih predloga o ovekovečivanju imena Jovana Ćirilova taj je najprihvatljiviji, kaže gradonačelnik Markov

KIKINDA - Zvaničnici lokalne vlasti, kulturni radnici, ali i celokupna kikindska javnost saglasni su u oceni da se na adekvatan način u rodnom gradu Jovana Ćirilova mora trajno obeležiti sećanje na istaknutog pozorišnog umetnika međunarodne reputacije.

Književnik Spasoje Grahovac i publicista Dušan Dejanac dostavili su gradskim ocima nekoliko konkretnih predloga:

Možda i ulica

- Ćirilovu bi u centru grada trebalo podići spomen-bistu. Umesno je i da kikindski teatar promeni ime u Narodno pozorište „Jovan Ćirilov“. Predlažemo da, eventualno, deo Ulice generala Drapšina, koja važi za jednu od najlepših u Evropi, bude preimenovan u Ulicu Jovana Ćirilova. Smatramo da bi ove godine na kuću u kojoj je nekada živeo Jovan Ćirilov trebalo postaviti spomen-ploču - kaže Dejanac za Kurir.

Još za života Ćirilov je porodičnu kuću u Ulici Đure Jakšića prodao, a ona je pretvorena u prodavnicu nameštaja, laminata i tepiha.
- Apsolutno ne sporim konkretne predloge o ovekovečivanju imena Jovana Ćirilova. Zašto da plato ne dobije ime po Jovanu Ćirilovu? Od nekoliko ponuđenih predloga ovo mi deluje kao najprihvatljivije. Kikinda neće zaboraviti slavnog sugrađanina - izričit je Pavle Markov, predsednik opštine Kikinda.

Saradnja pozorišta

Direktor kikindskog Narodnog pozorišta Brane Marjanović podseća da je Jovan Ćirilov sav svoj profesionalni potencijal ispoljavao u prestoničkim pozorištima, kao upravnik JDP i utemeljivač Bitefa.
- Zbog toga treba očekivati da ubuduće ovi teatri prema njemu imaju poseban pijetetski odnos. Treba razmišljati da se ustanovi godišnja nagrada „Jovan Ćirilov“. Ona bi se na dan pozorišta, 2. decembra, dodeljivala pojedincima koji su dali značajan doprinos razvoju pozorišne umetnosti - stav je Marjanovića.