Filip Henšel iz grupe za očuvanje divljine "Pantera" tražio je tri godine lavove u Zapadnoj Africi, ali za to vreme nije video nijednog

Lavovi, simbol arfičke lepote, moći i slobode, ne reže više u Maliju, ni na Obali slonovače, ni u Gani, ni u Kongou. U većini Zapadne Afrike ih nema. Tokom tri godine potrage za njima u ovim krajevima nije uočen nijedan primerak ove vrste.

Filip Henšel iz grupe za očuvanje divljine "Pantera" tražio je tri godine lavove u Zapadnoj Africi, ali za to vreme nije video nijednog. Prvog je ugledao tek u Nigeriji.

"To me je iznenadilo, jer Nigerija ima prilično veliki broj stanovnika u odnosu na ostale države koje sam posetio, a nacionalni parkovi u njoj su prilično mali u poređenju sa onima u Zapadnoj Africi, iz kojih su lavovi nestali. Svi smo bili oduševljeni, pa čak i sami rendžeri iz Nigerije, koji su tom prilikom prvi put videli lava", rekao je Henšel.

lav-lavovi.jpg
Profimedia 

Te 2009. godine viđeno je samo 25 do 30 lavova u nacionalnom parku Kaindži, dok je u nacionalnom parku Jankai nađeno samo njih pet. Tri godine pre ovih poražavajućih rezultata nigerijski aktivisti za očuvanje divljine registrovali su lavove u šest oblasti na svojoj teritoriji, ali u četiri ih sada nije bilo.

Henšel je pretražio detaljno 21 oblast u Zapadnoj Africi koja je zbog lavova bila pod zaštitom. Tamo je video samo devet lavova u četiri rezervata. Svojim istraživanjem, koje je objavljeno ove godine, došao je do zaključka da lavovi ne postoje na 99 odsto teritorije koju su ranije pokrivali.

lav-lavovi.jpg
Profimedia 

Ovo otkriće navelo je Međunarodnu zajednicu za očuvanje prirode da afričke lavove stavi na crvenu listu kritično ugroženih vrsta. Ovo istraživanje, koje je objavljeno u ponedeljak, pokazuje oštar pad u broju lavova od 1990. godine u Zapadnoj i Srednjoj Africi.

Obe ove regije su pod rizikom da u naredne dve decenije izgube polovinu svojih lavova. Istočna Afrika je pod manjim rizikom, ali takav scenario može da se odigra i na ovoj teritoriji. Populacija lavova povećala se samo u četiri zemlje južne Afrike - u Bocvani, Namibiji, Južnoj Africi i Zimbabveu.

(Foxnews)