MISTERIOZNE SMRTI ČUVENIH ROKENROL UMETNIKA: Mladi muzičari umiru jer prodaju dušu đavolu?
Priča o „klubu 27“ sigurno je jedan od najpoznatijih mitova rokenrola i popularne kulture, prema kom mladi muzičari na vrhuncu karijere posrću pod uticajem slave i umiru tačno u 27. godini života.
Iako spisak članova kluba, koji neki nazivaju i „zauvek 27“, počinje još s Aleksandrom Levijem i Robertom Džonsonom, najpoznatiji u njemu su osnivač Rolingstonsa Brajan Džouns, Džimi Hendriks, Dženis Džoplin, Džim Morison, Kurt Kobejn i Ejmi Vajnhaus. Njihova smrt zbog toga privlači mnoge teoretičare zavera, koji tvrde da je za tragedije kriva neka nepoznata kletva, ugovor sa đavolom ili tajni plan iluminata. S druge strane, naučnici i lekari odbacuju takve spekulacije i sve objašnjavaju kao slučajnost.
Prekretnica 1994.
Uprkos tome što danas postoje spiskovi sa nekoliko desetina muzičara umrlih sa 27, priča o tom klubu nije bila aktuelna krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, kad su ovaj svet u tim godinama napustila četiri poznata muzičara - Džouns, Hendriks, Džoplinova i Morison. Tad su i mediji i fanovi primetili da su oni istih godina, ali se o toj činjenici nije mnogo govorilo, niti joj je pridavana velika pažnja.
Međutim, sve se promenilo 1994, kad je samoubistvo izvršio Kurt Kobejn.
- Sada je otišao i pridružio se tom glupom klubu. Rekla sam mu da ne ulazi u njega - izgovorila je Kobejnova majka Vendi Fradenburg Kobejn O‘Konor kad je čula za sinovljevu smrt.
Tu izjavu preneli su mnogi svetski mediji i svi su se zapitali na kakav je klub ona mislila.
Ciljano samoubistvo
S obzirom na to da je Kobejn u vreme smrti imao 27 godina, pojavila se tvrdnja da postoji „klub 27“, pa čak i da je mladi umetnik rešio da se ubije upravo u tom periodu svog života kako bi se našao uz muzičke veličine kakve su bile Hendriks i Morison. I tu priču više nije bilo moguće zaustaviti. Nije bilo važno što je Vendi kasnije objasnila da je mislila na klub samoubica u njihovoj porodici, u kojoj su se ubila dva Kobejnova ujaka i deda, jer je termin zaživeo.
- Teoretičari su govorili o Kobejnovoj nameri da se ubije, nekoj nepoznatoj kletvi, planovima tajnih društava, ali su pritom smetnuli s uma da je on godinama patio od depresije, da je skoro umro od predoziranja u nekoliko situacija, da je najavljivao samoubistvo, ali i da se te godine u Americi ubilo više od 30.000 ljudi - piše publicista Čarls R. Kros.
Priča o „klubu 27“ postaka je još popularnija u vreme smrti pevačice Ejmi Vajnhaus, jer je ona, navodno, govorila prijateljima da će završiti u njemu i da ima osećaj da će umreti mlada. Samo tri godine pre njene smrti pojavila se i neobična skulptura „Žrtva u krvi“, na kojoj je ona mrtva, a kraj nje je maska Mini Maus. Ima i onih koji veruju da iza odlaska pevačice, ali i drugih muzičara stoji tajni plan iluminata o kontroli masa kroz njihovu muziku. Prema toj teoriji, zloglasno tajno društvo koje radi na uspostavljanju novog svetskog poretka koristi programe kontrole uma i muziku kako bi promenilo svest ljudi, a muzičare eksploatiše samo do njihove 27. godine. Većina teoretičara odbacuje te tvrdnje.
Natprirodno i okultno
- Mnogi umetnici, glumci, pisci, slikari imaju sudbine koje se mogu opisati geslom „Živi brzo, umri mlad“. Međutim, smrt u 27. godini je nekako jedinstvena kod muzičara. Možda je slučajnost, ali priča o „klubu 27“ toliko je primamljiva da je postala jedan od glavnih mitova rokenrola. To i nije čudno ako se ima u vidu to da je rokenrol žanr koji pokreće opsesija natprirodnim i okultnim - piše publicista Sandra Kanosa.
Kako tvrdi, od najranijih dana ta vrsta muzike proglašena je đavolskom jer je pokretala pobunu i požudu kod mladih.
- Koreni rokenrola mogu se povezati s bluzom iz delte Misisipija, a posebno s jednim izvođačem - Robertom Džonsonom. Malo se zna o tom afroameričkom pevaču, gitaristi i tekstopiscu, koji je snimio samo 29 pesama, ali njegov stil sviranja imao je ogroman uticaj na rok gitariste. Naravno, na to je uticala i legenda o njemu koja je važnija od njegovih pesama. Naime, u ruralnom Misisipiju on je sklopio dogovor sa đavolom, ponudivši mu svoju dušu kako bi zauzvrat dobio neverovatan muzički talenat. Umro je 1938. pod misterioznim okolnostima - verovatno ga je otrovao ljubomorni muž žene s kojom se viđao. I to u 27. godini - piše Kanosa.
Vedska astrologija
Ona navodi da su misterije koje su išle uz smrt najpoznatijih članova „kluba 27“ samo pojačale tvrdnje o kletvi.
- Vedski astrolozi tvrde da na sve nas utiču planete i zvezde, a kao objašnjenje smrti u 27. godini mnogih muzičara oni govore o uticaju Saturna. Uticaj te planete, koja utiče na frustraciju, rad, samopreispitivanje, najviše se oseća kad se približi istoj poziciji na kojoj je bio prilikom rođenja. Da bi prošao ceo krug potrebno mu je dvadeset devet i po godina, ali se njegov uticaj najjače oseća u 27. godini - piše Kanosa.
BRAJAN DŽOUNS
Rođen: 28. februara 1942.Umro: 3. jula 1969.
Bio je osnivač Rolingstonsa, kojem je dao i ime
hapšen je zbog droge, a često bio i drogiran, pa se sukobio s ostalim članovima benda
Samo mesec dana pošto je isključen oz grupe pronađen je mrtav u bazenu svoje kuće
Autopsija je pokazala da su mu jetra i srce bili uvećani zbog zloupotrebe alkohola i droge
DŽENIS DŽOPLIN
Rođena: 19. januara 1943.Umrla: 4. oktobra 1970.
Šezdesetih godina bila je jedna od najvećih muzičkih zvezda
Teško se nosila sa slavom, pa je postala zavisna od narkotika
4. oktobra 1970. nije se pojavila na snimanju u studiju
Njen menadžer Džon Kuk otišao je u njenu sobu i pronašao je mrtvu
Autopsija je pokazala da se predozirala heroinom
KURT KOBEJN
Rođen: 20. februara 1967.Umro: 5. aprila 1994.
Vođa benda Nirvana bio je jedna od poslednjih velikih zvezda rokenrola
Uspeh i slava nisu umanjili njegovu depresiju i samoubilačke porive
Posle nekoliko neuspešnih pokušaja samoubistva upucao se sačmarom
Njegovo telo otkriveno je tek 8. aprila
Kraj njega je nađena poruka da već godinama nije osetio zadovoljstvo stvarajući muziku
EJMI VAJNHAUS
Rođena: 14. septembra 1983. Umrla: 23. jula 2011.
Engleska pevačica je posle desetak dana provedenih u klinici za bolesti zavisnosti krenula na turneju
u Beogradu 18. juna pojavila se dezorijentisana, zaboravljala je tekst i padala
Nakon toga je turneja prekinuta, a ona se vratila u London
mesec dana kasnije pronađena je mrtva
Posle dve autopsije utvrđeno je da je preminula od trovanja alkoholom
DŽIMI HENDRIKS
Rođen: 27. novembra 1942.Umro: 18. septembra 1970.
Karijera mu je na mejnstrim sceni trajala je svega četiri godine
To je bilo dovoljno da postane najuticajniji gitarista rokenrola
Dan pred smrt proveo je s devojkom Monikom Daneman
Legli su da spavaju, kad se ona probudila i videla da je Hendriks bez svesti
Hitna pomoć ga je prevezla u bolnicu, ali je tamo ubrzo umro
Zvanični uzrok smrti je gušenje sopstvenim izbljuvkom
DŽIM MORISON
Rođen: 8. decembra 1943. Umro: 3. jula 1971.
Pevač, muzičar i pesnik svetsku slavu stekao je kao vođa grupe Dors
Smatra se jednim od najboljih frontmena svih vremena
U martu 1971. preselio se u Pariz kako bi se malo smirio i prestao da koristi drogu
Njegova partnerka Pamela Korson ga je 3. jula pronašla mrtvog u kadi
Patolozi su tvrdili da je umro zbog zastoja srca, ali autopsija nikad nije izvedena
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)