FILMSKI UGAO: Da li Kapetan Amerika: Građanski rat zaslužuje tolike hvalospeve?
Sve kritike tvrde da je ovo najbolji superherojski film ove godine, a da li je to baš tako?
Autoru ovog teksta je mučno da prizna, ali ovaj film je postigao sve ono što je "Betmen protiv Supermena" trebalo da bude - sukob ideologija, sukob prijatelja i povrh svega sukob karaktera od krvi i mesa. Marimo za ove likove zato što ih poznajemo, a film se korenito oslanja na posledice prethodnih delova franšize. Baziran je kao zaključak trilogije o Kapetanu Americi, ali i kraj poglavlja jedne ere u Marvelovom univerzumu. Nemojte se zavaravati, ukoliko niste ljubitelj ovog serijala, ovde vas ništa neće demantovati, a ako ste propustili neke od dosadašnjih "epizoda", određeni likovi će vam zasiguno biti uljezi.
Zašto nas toliko intrigira sukob dva voljena heroja? Upravo zato što su simbolični opoziti. Setimo se kako su postali heroji: Stiv Rodžers (Kapetan) ne trpi zlo, jer mu je ono strano. Dobrovoljno se prijavio za rizični eksperiment koji je od njega stvorio heroja. Toni Stark (Ajronmen) je sa druge strane, predstavljao zlo, bio je trgovac oružjem i teška situacija ga je naterala da postane heroj, nešto što on nije želeo. Stiv Rodžers je za svoje "oružje" izabrao štit, dok je Toni Stark sebe pretvorio u oružje. Jedan štiti od zla, drugi želi da uništi zlo. Jednog motiviše da uradi beskompromisno nešto što je pravedno, makar postao izdajnik zbog toga, drugog motiviše krivica i sram.
Sekundarna tema, podjednako prisutna jeste prijateljstvo i šta ono znači? Ostati veran idealima ili prijateljima ukoliko jedno isključuje drugo? Ostati veran prijatelju do kraja, makar i na svoju štetu?
U današnje vreme kad smo zatrpani franšizama postaje teško da se bude inovativan i svež, ali ovo je primer kako se to radi. Ne tvrdimo da je celokupna franšiza dobra, ali ovo je svakako njen najsjajniji primer.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)