GDE SI TI BIO TADA? Kada je snimljena prva metal pesma? Kada pank, a kada hip-hop?
Da li ste se ikada zapitali koja je prva ikad snimljena rok pesma? Verovatno jeste, ali bili ste prelenji to da izguglate pa smo mi to učinili umesto vas.
Naravno, prilično je nezahvalno pisati o konkretnoj pesmi koja je "službeno zakotrljala" određeni žanr jer takva pesma vrlo retko postoji, a čak i ako postoji, radi se o velikom broju stilski srodnih uzora i trendova koji su direktno ili indirektno uticali na nastanak određene pesme.
Na to možete dodati i razilaženja u stavovima koji se mogu uveliko razlikovati od izvora do izvora ili države do države. Na primer, mnogi će prvu pank pesmu prepoznati puno pre "Blitzkrieg Bop", ali u obzir morate uzeti odjek jer Death su taj zvuk imali puno pre Ramonsa, ali bili su potpuni anonimusi.
Stoga, doživite ovaj tekst samo kao podsticaj da sami istražite istoriju omiljenih muzičkih žanrova i podžanrova.
Heavy Metal
Iako, poput bilo kog drugog podžanra roka, i hevi metal svoje korene vuče iz Memfisa gde su bluz legende poput Vilija Džonsona i Pata Harea uspele da stvore taj prljav i žestok zvuk, a kad pričaju o počecima metala, savremeni kritičari uglavnom se dvoume između dva velika benda - Led Cepelin i Blek Sabat.
Ameri naginju Cepelinima, Britanci Sabatu, a neki čak spominju i grupe kao što su Ajron Baterflaj, Stepenvulf i Blu Čir.
Ipak, većina bira Blek Sabat, što zbog specifičnog i teškog zvuka Tonija Jomija, što zbog specifične estetike i tekstova (posebno u "N.I.B.") koji su uticali na mnoge kasnije bendove.
Hip-Hop
Sam izraz "hip-hop" često se pripisuje Kitu Kavboju iz grupe Grandmaster Fleš & Fjurius Fajv iako su ga mnogi koristili i ranije, u vreme kada se smer još nazivao "disko rep".
U svakom slučaju, muzika koja je nastala još sedamdesetih na njujorškim kvartovskim žurkama, a koju su predstavili ljudi poput DJ Kul Herca (koji se smatra rodonačelnikom ovog muzičkog smera), tek je krajem sedamdesetih popularizovana zahvaljujući pesmi "Rapper's Delight" grupe The Sugarhill Gang.
Naravno, kada bismo sitničarili, korene ovog tipa muzičkog izražavanja možete pronaći na albumima autora šezdesetih kao što su The Last Poets ili Žil Skot-Heron, a ako poslušate Pigmit Markama i "Here Comes The Judge" iz 1968., biće vam jasno da se krajem sedamdesetih nije dogodilo nešto što u nekom obliku nije postojalo i ranije.
Ipak, uprkos svemu, "Rapper's Delight" prvi je komercijalni hit sa svim elementima hip-hopa (od MC-inga do sempliranja pesme "Good Times" grupe Chic) nakon kojeg je započelo polagano osvajanje mejnstrima koje se održalo do danas.
Pank
Garaž rok bendovi šezdesetih udarili su temelje panku i uticali na čitav niz bendova koji su se pojavili nakon i stvorili prve obrise onog što se nedugo zatim nazivalo pank rokom.
The Kingsman i njihova obrada pesme "Louie, Louie" iz 1963., zatim Kinksi i "You Really Got Me" ili "All Day nad All of the Night", pa zatim The Who, Iggy Pop i Stoogesi, MC5 i "Kick out the Jams" ili glam New York Dollsa, svi su oni na ovaj ili onaj način uticali na ono što je usledilo, a nije teško naići i na mišljenja onih koji tvrde da se upravo u opusu spomenutih nalazi i prva pank pesma.
Ono s čim će se mnogi složiti jeste da je "Ramones" (1976.) istoimene grupe verovatno najuticajniji pank album svih vremena i upravo su Ramonsi poslužili kao inspiracija ili se barem pojavili pre svih onih bendova koje danas smatramo ključnima (The Clash, Sex Pistols, Buzzcocks itd.)
Oni upoznati s radom grupe Death, rado će spomenuti i njihov album "...For the Whole World to See" koji je nastao tri godine ranije i o kojem je 2012. snimljen dokumentarac "A Band Called Death".
Rokenrol
Budući da je sama tema rokenrol žanra (ili bilo kojeg drugog žanra, ali posebno roka) toliko opširna da je svoditi je na nekoliko odlomaka u najmanju ruku smešno, pozabavićemo se samo jednim delom.
Naime, postoji velika debata oko toga koja se pesma smatra "prvom rokenrol" pesmom. U užem se izboru nalazi "Rock Awhile" Goreeja Cartera (1949.), "Rock the Joint" Jimmyja Prestona (1949.) i "Rocket 88" grupe Kings Of Rhythm Ikea Turnera (1951.).
Drugi ipak tvrde da je jedini logičan izbor "Rock Around the Clock" (Bill Haley and The Comets) koja je izdata 1955. i prva je rok pesma koja je završila na vrhu Bilbordove liste čime je otvorila vrata novom talasu u popularnoj muzici.
A tu su i oni koji su uvereni da je prva pesma ipak Elvisova "That's All Right (Mama)" iz 1954., no, u isto vreme na vrhu Bilbordove liste bila je "Shake, Rattle & Roll" Big Joea Turnera.
House
Mnoge disko pesme producirane su uz pomoć sintisajzera i ritam mašina, a neke od njih bile su u potpunosti elektronske (na primer, produkcija Giorgia Morodera na "I Feel Love" Donne Summer), ali, sve do pojave Frankieja Knucklesa, Rona Hardyja i njihovog specifičnog poigravanja s ranim diskom, nismo mogli da govorimo o houseu.
Ipak, pesma koja se smatra prvom pesmom koja ima sve prepoznatljive elemente koji su kasnije postali karakteristični za žanr je "On and On" koju je 1984. producirao čikaški DJ Jesse Saunders. Mnogi upravo "On and On" nazivaju "prvom house pesmom" iako neki navode i "Music is the Key" J.M. Silka.
Sam naziv "house" potiče od poznatog čikaškog kluba The Warehouse u kojem je "kum housea" Dj Frankie Knuckles bio rezident. Postoji i nekoliko drugih teorija, ali sam naziv je zapravo manje bitan.
Grandž
Izraz "grandž" prvi put je spomenuo novinar NME-ja u članku koji se bavio mejnstrim rokom, ali smatra se da vokal Green Rivera Mark Arm prvi koji je izraz koristio opisujući specifičan zvuk koji je postao karakterističan za bendove iz Sijetla, a kasnije i kompletne devedesete.
"Naravno da nisam izmislio grandž. Izraz su pre mene koristili Australijanci još tokom osamdesetih kako bi opisali bendove poput King Snake Roosta, The Scientistsa, Salamander Jima i Beasts of Bourbon", rekao je Arm u jednom intervjuu.
Iako većina bendova koje se danas smatra ključnim za žanr (Soundgraden, Nirvana, Pearl Jam) nije volela da ih svrstavaju u ovu kategoriju (smatrali su se rok ili pank bendovima), radi se o grupama koje je izrodila pank scena izolovanog Sijetla, a među većim uzorima svakako su The U-Men, Fastbacks, Melvins i Green River iz kojeg su nastali Mudhoney i Pearl Jam.
(Index.hr)
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)