Opisivao sam žene koje se osećaju kao dame i Beograđanke i trude se da delaju kroz sopstveno viđenje oba pojma damstva

Pojam dame i da li su i u kojoj meri opstale u 21. veku u Beogradu, tema je novog romana Igora Marojevića (49) „Prve Beograđanke“, koji će promovisati danas u 18 časova u SKC.

- Opisivao sam žene koje se osećaju kao dame i Beograđanke i trude se da delaju kroz sopstveno viđenje oba pojma damstva. Postoji i njihovo negativno viđenje, predstavljeno u junakinji Nini Obradović, koja vidi život kao pakao u kojem je damski propadati polako i dostojanstveno. Žene se trude da kroz radnju iznesu svoje viđenje tih pojmova, sopstveni sistem vrednosti i doživljaj ženstvenosti. Budući da verujem u dijalog autora i čitaoca, nudim više mogućih odgovora, pa nek svaki čitalac u romanu nađe ženskog lika kog smatra pravom damom danas, ako ih uopšte ima - možda je i sam naslov ironičan - objašnjava Marojević i dodaje:

- Nina tvrdi da žena u Beogradu 21. veka ne sme da bude ženstvena jer bi je to oslabilo u borbenom propadanju. Zaista, savremene Beograđanke su za svetske pojmove u proseku veoma lepe, ali su, usled svega što se događalo devedesetih i kasnije, dobrim delom ogrubele. Međutim, i pored ogromnog uticaja mnogih medija neke žene pokušavaju da se izbore da sačuvaju damske manire.


Nasuprot jake ženske figure stoji muškarac koji je slabašan i depresivan.

- Prosečan muškarac u današnjem Beogradu je ukupno slabašan, neretko impotentan, depresivan i uplašen jer je ekonomski poražen.


Izvukao deblji kraj

U ROMANU SAM JA PROŠAO NAJGORE


Roman prati sudbine nekoliko realnih Beograđanki koje piscu pričaju svoj život, a jedan od likova je i sam Igor Marojević.

- Istinitost neke od priča sam od jednog trenutka izneverio za potrebe dramaturgije romana. Pošto sam se već poigravao tuđim sudbinama, odlučio sam da je moralno da uvedem i lik koji se zove kao ja i da on od svih junaka prođe na najgori način.

Kurir / M. CUKIĆ

Foto: Dragana Udovičić