NEMANJIĆI POLOŽILI POPRAVNI: Evo šta je sve prepravljeno u prvoj epizodi serije
Nakon negativnih kritika i hajke zbog pilot-epizode, autori su prikazali remontiranu verziju, u koju je ubačen narator, nema sporne scene, a radnja je ubrzana, što su mnogi gledaoci pohvalili
Serija „Nemanjići - rađanje kraljevine“ za vikend je imala popravni ispit nakon burnih reakcija i napada koji su posle prikazane pilot-epizode za novogodišnju noć prerasli u hajku na autorsku ekipu, koja je zamolila javnost da sačeka prvu „remontiranu“ epizodu.
Nakon dve epizode, javnost je i dalje podeljena, ali sa mnogo manje prašine. Mnogi priznaju da je serija ubrzana, da su izbačene neke sporne istorijske nedoslednosti i da je ubacivanjem Vojina Ćetkovića kao naratora serija dobila... Međutim, i dalje ima onih koji smatraju da ni ove ispravke nisu dovoljne i da su suštinske greške i dalje tu, poput upotrebe modernog jezika, slabe glume Mladena Nelevića, istorijske netačnosti, a Vojinovu naraciju upoređuju s časom istorije za decu... Mi smo izdvojili scene koje su izbačene, kao i one koje su ubačene, a na vama je da sudite.
PROMENE U NOVOJ VERZIJI
1. Epizoda ovoga puta počinje pripovedanjem Stefana Prvovenčanog (Vojin Ćetković) o njegovom ocu i tome kako je sve postalo, a Vojinov glas nastavlja da nas uvodi u skoro svaku scenu dalje u epizodi i pomaže da se određene stvari vizuelno „preskoče“.
2. Scene se ne menjanju drastično, tok je isti, samo sve ide malo ubrzanije. Nemanja je sa braćom Tihomirom, Stracimirom i Miroslavom u Nišu 1165. godine, gde dočekuju vizantijskog cara Manojla Komnina (Meto Jovanovski)...
3. Nemanju rođena braća porobljavaju i on moli Svetog Đorđa za spas. Uspeva da se ponovo izbavi pomoću drveta, koje sada brže upada u bunar, te je molitva Svetom Đorđu kraća. Radnja se nastavlja istim tokom... Nemanja postaje novi župan, što se nije dopalo Komninu... U bici kod Pantina, Stefan Nemanja odnosi pobedu, Stracimir beži, a Tihomira odnosi reka Sitnica, što nam ovog puta kao informacija dolazi mnogo brže jer je odmah nakon kratke scene bitke ističe Stefan Prvovenčani kroz naraciju.
4. Poklič Stefana Nemanje „Za krst časni i slobodu zlatnu“ je izbačen jer, kako je istoričar Predrag Marković istakao, taj poklič je nastao u 19. veku i koriste ga Mažuranić u knjizi „Smrt Smail-age Čengića“ i Njegoš u „Gorskom vijencu“.
5. Nemanja se potom vraća na skroman dvor u Raškoj, gde ga dočekuje porodica - sinovi Vukan, Stefan i mali Rastko, kao i ćerka Jefimija i žena Ana, koja usvaja u njihovu porodicu i devojčicu siroče - Rašku.
6. Izbačene su scene u kojima Nemanju more snovi o mrtvom bratu, te nakon toga odluči da se izmiri sa preostalom dvojicom i priznaje opet cara Manojla „kao glavnog“ i Srbiju kao vazala Vizantije. Takođe, u novoj epizodi nema delova koji su žestoko kritikovani, kada mali Stefan i Vukan „drže čas istorije“. Scena gde Nemanja ušuškava malog Rastka je isto izbačena.
7. Umesto toga, vidimo odmah „skraćeni“ sastanak Stefana Nemanje sa predstavnikom Mletačke republike, i to kad se on zajedno s njima opet diže protiv cara, raskidajući ponovo savez s Carigradom.
8. Pilot-epizoda se završila kada je Nemanja izgubio bitku, a car Manojlo mu stavlja omču oko vrata i odvlači ga u Carigrad. Sada je dodata scena u kojoj vezani Stefan Nemanja dolazi pred cara Manojla na vizantijskom dvoru i kleči pred njim, a Komnin odlučuje da mu pruži šansu, ponovo.
9. Na kraju epizode se vraća u Rašku, gde ga dočekuje oduševljena porodica.
Ekipa Kurira
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(КУРИР ТВ) ЗАШТО ЦАР ДУШАН СИЛНИ НИКАДА НИЈЕ ПОСТАО ДУШАН СВЕТИ? Ево који су кључни разлози!
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane