Marlon Brando je 5. marta 1973. godine odbio "Oskara" za najboljeg glumca za ulogu Vita Korleonea u filmu "Kum", a taj potez je sve iznenadio.

Tokom šezdesetih godina prošlog veka karijera Marlon Branda je počela da bledi, a dva filma koja je snimio nisu prošla kako se očekivalo. To je izrodilo sve češća govorkanja da je njegovoj karijeri kraj, a kružile su i priče o neposlušnom ponašanju tokom snimanja ovih filmova, pa je važio za jednog od najnepoželjnijih glumaca.

Film "Kum" je zaradio skoro 135 miliona dolara i proglašen je za jedno od najboljih ostvarenja svih vremena. Brando je bio najveći favorit za osvajanje Oskara, uprkos tome što su mu konkurenti bili Majkl Kejn, Lorens Oliver i Piter O'Tul.

screenshot-10.jpg
Foto: Printscreen

Noć uoči 45. dodele nagrada, Brando je objavio da će bojkotovari ceremoniju i poslati Sašin Litlfedr, malo poznatu glumicu, da ide umesto njega. Ona je bila aktivistkinja pokreta za prava američkih starosedelaca. Kada su voditelji ceremonije, Liv Ulman i Rodžer Mur, tog 5. marta izgovorili ime najboljeg glumca, nisu to uradili kroz smeh. Mur je trebalo da preda nagradu Litlfedrovoj koja se na bini pojavila u tradicionalnoj odori plemena Apača. Ali, ona ju je odbila.

"Večeras sam došla u ime Marlona Branda i zamolio me je da vam kažem da neće moći da prihvati ovu velikodušnu nagradu. Razlog tome je tretman koji imaju Indijanci u filmskoj inustriji. Izvinite. ", rekla je ona.

Jedan deo publike ju je izviždao, dok joj je drugi deo aplaudirao. Ipak, nepobitna je činjenica da Indijanci u to vreme skoro da nisu učestvovali u filmskoj industriji i koristili su ih uglavnom kao statiste. Ne samo da su bili zanemareni, nego su bili i omalovažavani. Zbog toga je Marlon Brando bio duboko uvređen.

Slavni glumac je pružio podršku pokretu američkih Indijanaca, a Njujork tajms je sutradan preneo celu njegovu poruku koju Litlfadr nije mogla da pročita zbog vremenskog ograničenja. Posle toga su i Brando i Litlfedr primili veliki broj kritika – i od predstavnika filmske industrije, ali i medija.

screenshot-8.jpg
Foto: Printscreen

Ipak, na ovaj način su američki urođenici dobili retku priliku da pred 85 miliona ljudi utiču na podizanje svesti o njihovoj borbi. Brandovo kontroverzno odbijanje nagrade, što se do danas nije ponovilo, ostalo je jedan od najmoćnijih trenutaka u istoriji Oskara.

Kurir.rs, Foto: Printscreen/Youtube