Dejvid Bekam nedavno je viđen kako ljubi ćerku Harper u usta. Bekamu nije prvi put da to radi u javnosti, a fotografija koja je osvanula na društvenim mrežama je na meti oštrih kritika.

profimedia0334384460.jpg
Foto: Profimedia

"Fuj, izgledaju kao bračni par", samo je jedan od komentara.

Veći deo javnosti smatra da je takvo ponašanje neprimereno i rezervisano samo za parove, a ne za roditelje i decu. I njegova supruga Viktorija to često radi sa sedmogodišnjom Harper. Međutim, fotografije poljubaca ćerkice sa tatom izazivaju posebnu pažnju. Pošto će Harper uskoro napuniti osam godina komentariše se da je devojčica već odrasla za to.

Međutim, Dejvid i Viktorija se ne obaziru na komentare i nastavljaju da rade po svome.

profimedia0293788474.jpg
Foto: Profimedia

Postavlja se pitanje da li ovakvim poljupcima zaista štetimo razvoju deteta.

"Postoje kulture u kojima je poljubac u usta između deteta i roditelja prihvatljiv i nema negativno značenje. Takva je, između ostalih, američka kultura. Ovaj trend koji dolazi sa zapada posebno prihvataju javne ličnosti", rekla je psiholog Tatjana Daničić za Blic, pa nastavila: "Prihvatanje ovog trenda od strane 'slavnih' u našem podneblju, motivisano je, moglo bi se reći, pre svega željom da se naglasi simbioza između roditelja i deteta i javnosti pruži nedvosmislen dokaz ljubavi koji postoji između slavnog roditelja i njegovog deteta."

Mnogi će reći da je takav poljubac bezopasan i naivan, ali postoje dobri razlozi da se ipak suzdržite od i dete poljubite u obraz.

profimedia0442362771.jpg
Foto: Profimedia

"Poljubac u usta između roditelja i deteta može biti višestruko štetan po dete. Pre svih, to su zdravstveni i higijenski razlozi. Odrasli mogu detetu na ovaj način da prenesu razne infekcije i da ozbiljno ugroze detetovo zdravlje. Jednako, ili još važnije, jesu psihološke posledice po detetov razvoj. Dete može da stvori lošu predstavu o sebi i drugim ljudima, i da, kao kada mu ugradite lošu mapu, ne bude u mogućnosti da se, u domenu seksualnosti, snalazi na odgovarajući način, tokom života", dodaje psiholog.

Kako dalje objašnjava dr Tatjana Daničić, razvoj seksualnosti podrazumeva i prolaženje kroz određene faze psihoseksualnog razvoja koje karakteriše i određeno ponašanje. Tako, u uzrastu između treće i pete godine, dete se nalazi u fazi razvoja koja u osnovi ima želju za posedovanjem roditelja suprotnog pola, pa se seksualna želja usmerava prema roditelju suprotnog pola u želji deteta da u toj porodičnoj dinamici istisne roditelja istog pola i preuzme primat. Ta faza razvoja razrešava se tako što se dete identifikuje sa roditeljem istog pola, i prihvata ponašanja karakteristična za prirodni rod kome pripada. Problem može da nastane kada roditelji međusobno imaju loš odnos.

profimedia0452069458.jpg
Foto: Profimedia

"U slučajevima kada roditelji zbog međusobnog lošeg odnosa, ili zbog ličnih teškoća u prihvatanju sopstvene seksualnosti, ne dozvole detetu da razreši odnos na odgovarajuću način, dete ostaje zarobljeno i razvija čitav niz psiholoških manevara koji ga štite od napetosti. Recimo, kada roditelji imaju problem u domenu seksualnosti ili imaju otpor prema partneru, može se desiti da svesno ili nesvesno erotizuju odnos između sebe i deteta. Poljubac između roditelja i deteta dete može da seksualizuje i da kasnije, umesto da bude okrenuto pronalaženju odgovarajućeg partnera, svoju seksualnost nastavi da usmerava ka roditelju. Dete sa ovakvim iskustvom može da ostane "zaglavljeno" u jednoj razvojnoj fazi i da tokom života ima ozbiljne teškoće u ostvarivanju zrele seksualnosti", upozorava Tatjana.

Na pitanje da li ljubiti dete u usta, konačan odgovor je "Ne".

Tatjana Daničić na kraju zaključuje: "Obaveza roditelja jeste da ukažu detetu na važnost poljupca. Poljubac je akt kojim pokazujemo da nekoga volimo, da smo spremni da ga primimo jako blizu sebe. Takođe, važno je da se naglasi da ne ljubimo svakoga u usta. Dete to treba da nauči. U usta ljubimo svoje seksualne partnere i takav poljubac je izvor velikog zadovoljstva. Ostale ljude, u zavisnosti od stepena bliskosti, ljubimo u obraz, glavu, čelo, ruku. U tom smislu, važno je da dete od roditelja nauči da postoje različite vrste poljubaca, kakvo je njihovo značenje i kada se primenjuju".

profimedia0449078152.jpg
Foto: Profimedia

Kurir.rs/BlicŽena/Foto: Profimedia