Dodelom Nagrade "Borivoje Drobnjaković" za životno delo i otvaranjem studijske izložbe "A od roditelja...miraz - posebna ženska imovina između tradicije i savremenosti", Etnografski muzej u Beogradu obeležio je sinoć 118 godina samostalnog rada.

Ove godine Nagrada "Borivoje Drobnjaković" za životno delo dodeljene su posthumno Živki Romelić i Gordani Živković za ukupan izuzetan doprinos u oblasti etnološke muzeologije.

U okviru obeležavanja Dana Muzeja otvorena je i studijska izložba pod nazivom "A od roditelja...miraz - posebna ženska imovina između tradicije i savremenosti" muzejske savetnice Vesne Dušković.

estnografski-muzej01-stefan-jokic.jpg
Foto: Stefan Jokić

Na izložbi će publika moći da vidi oko stotinak predmeta, pre svega odeće i tekstilnog pokućstva koji su doneti kao deo miraza ili spreme, ali i oni koji su dobijeni kao darovi ili uzdarja u svadbenim običajima u proteklih stotinak godina.

Etnografski muzej u Beogradu je osnovan 1901. izdvajanjem Etnografskog odeljenja iz okvira Narodnog muzeja, a otvaranje prve stalne izložbe Etnografskog muzeja upriličeno je 20. septembra 1904. povodom proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka.

Predlog i idejno-teorijsku osnovu za stvaranje muzeja u kome će se izučavati narodni život sastavio je veliki istoričar, diplomata i političar, akademik i predsednik SANU Stojan Novaković.

Danas se u zbirkama Muzeja čuva više od 120.000 muzealija, među kojima je oko 50.000 etnografskih predmeta.

Kurir.rs/Tanjug/Foto: Foto: Stefan Jokić