Dokumentarni film "The Tinder Swindler" postao je svetska senzacija. Priča o Sajmonu Leviju (31), Izraelacu čije je pravo ime Šimon Hajut, koji je uz pomoć Ponzijeve šeme uspeo da više desetina puta izvede savršen zločin i prevari svoje žrtve manipulacijom izvlačeći im velike sume novca.

Posle serijala tekstova norveške novinske agencije VG i popularnog dokumentarca, postao je najozloglašenija i najpoznatija ličnost na svetu.

profimedia0453616125.jpg
Foto: Profimedia

Sajmon upoznavao je svoje žrtve preko Tindera koje bi u kratkom vremenskom periodu impresionirao svojom navodnom emotivnom posvešćenošću, lažnim profesionalnim životom, luksuzom i visokim društvenim statusom, a posle određenog vremena, kada je siguran da mu veruju, molio bi ih da im preko svojih kartica ili novih kreditnih kartica pozajme novac, uz obećanje da će im vratiti čim sklopi posao.

S obzirom na to da je lažirao da je sin kralja dijamanata, nijedna žrtva nije sumnjala da će novac biti vraćen, a sve je to tema dokumentarca na Netfliksu

U mrežu je uspeo da uplete različite profile ljudi. Od emotivnih partnerki, do poznanika, navodnih saradnika, pa čak i porodica. Njihova posvećenost njemu uz konstruisane priče o navodnim neprijateljima bio je samo jedan od mnogobrojnih alata manipulacije.

Sesil Fjelhoj, žrtva koja je pokrenula čitavu priču i u saradnji sa norveškim novinarima krenula u lov na Sajmona, na kraju veze sa Tinder prevarantom ostala je kratka za skoro 300.000 evra. Novac koji mu je pozajmila nikad joj neće biti vraćen. Devojka koja je kao dete uživala u Diznijevom animiranom filmu "Lepotica i zver" u odraslom dobu je imala ideju o romantizovanoj ljubavi i da će je princ spasiti ili da će ona spasiti njega.

Sesil je i nasela na Sajmonovu priču, pa joj je jedina želja bila da ga spase, ali ta "akcija" ju je skupo koštala.

Dug koji je napravila zbog Sajmona mogao ju je da je košta života. U dokumentarcu ispričala je da je jedne večeri dok je vozila automobil razmišljala da se skrene u suprotnu traku i da sve završi.

Zahvaljujući Pernili, koja nije imala nikakvu emotivnu vezu sa Sajmonom, ali se družila i takođe pozajmljivala novac, Sesil je uspela da se mentalno izvuče iz blata u kom se našla jer ju je držala želja za pravnom osvetom.

Sesil i Pernila su se sprijateljile, pa su i letovanje provele zajedno u Grčkoj prošle godine.

Trenutno radi pariskoj kompaniji za pravljenje softvera Sopra Steria i deo je neprofitne organizacije koja podiže svest o sve većem broju prevara i zlopotrebi ljudi - finansijski, emotivno i mentalno.

Iako su joj Tinder i Sajmon "došli glave", nije odustala od ljubavi, niti od društvene mreže za upoznavanje.

"Tinder nema nikakve veze sa njim. Izlazim i dalje, i upoznajem nove ljude", rekla je Sesil u finalu dokumentarca. Još uvek otplaćuje kredite kod banaka u kojima je pozajmila novac za Izraelca.

Čitav sistem Sajmona je funkcionisao tako što je od jedne žrtve uzimao novac, dok bi drugu vodio na egzotične lokacije i provodio se. Potom bi navodno vratio dug u vidu lažnog čeka koji ne može da se unovči, a od nove žrtve bi uzimao novac da bi plaćao sledećoj i tako u krug.

profimedia0453616123.jpg
Foto: Profimedia

Iako je služio kaznu od pet meseci zbog lažiranja pasoša, nikada nije osuđen niti je potegnuta istraga zbog zloupotreba koje se pominju u dokumentarcu, ali nakon što je cela priča isplivala na videlo, Tinder je odlučio da ga blokira na ovoj mreži jer se vratio posle svih nedaća.

Naime, sve do skora je objavljivao na Instagramu da živi lagodno i vreme provodi u luksuzu.

Iako tvrdi da će oktriti svoju verziju priče, njegov Instagram profil je ugašen jer posle Netflix-ovog dokumentarca reakcija publike je bila negativna i burna.

(Kurir.rs/Blic Žena)

Bonus video:

00:47
Andrija Milošević nije mogao da izdrži, prekinuo ženu u kuvanju i ispričao vic Izvor: Instagram