Voleli je ili ne, Serena Vilijams je najbolja sportistkinja Amerike svih vremena. Ona je inspiracija za svaku boju kože i svakoga ko uzme teniski reket u ruke. Njoj je sada 40 godina, neizvesno je hoće li se ove godine pojaviti na nekom turniru i trenutno je 237. na svetu.

Poslednji put se pojavila na Vimbldonu prošle godine i ispala u prvom kolu. Bavi se porodicom, svojom modnom linijom i ne komentariše film "Kralj Ričard" koji ove zime prikazuje kako je njen otac Ričard Vilijams stvorio Serenu i Venus.

profimedia0613472646.jpg
Foto: Profimedia

Da je Serena osvojila Otvoreno prvenstvo Amerike u tenisu 2020, postala bi zvanično najveća teniserka svih vremena. Mnogo je poznavalaca ove igre koji je već smatraju najvećom sa njene 23 grend slem titule u ženskom singlu, na sva četiri najveća prvenstva, na svim podlogama. Postoji i "Serena slem", kada igračica osvoji sva četiri u jednoj godini.

Za sada je izjednačena sa australijskom teniserkom Margaret Kort, ali nijedna nema 73 titule u singlu, 14 grend slem u dublu i tri olimpijska zlata. Amerika je imala velike crne sportkistkinje, ali niko nije tako ubedljivo dominantan kao Serena. Iako je planetarna zvezda, najviše je vole u Americi, dok je ostatak sveta često proziva zbog izgleda i ponašanja.

hhh01-epa.jpg
Foto: EPA/DAVE HUNT

Ona ne liči na klasičnu teniserku - ima mnogo mišića, bujno poprsje koje bez pardona otkriva, istaknutu zadnjicu, jake mišićave noge i ne deluje graciozno dok skače u mestu kada pobedi.

Njen autfit je drečav, ona ga kreira i često izaziva smeh. Ali njen servis ume da pređe 200 km na sat, ona se po terenu kreće kao panter, vraća svaku loptu, ima ekstremno snažne udarce i napada iz svih situacija. Ovako agresivan ženski tenis nije postao miljenik stručnjaka, ali niko joj ne može poreći snagu, istrajnost i borbenost. Tako je naučena.

stockphotonewyorkaugustgrandslamchampionserenawilliamsduringfourthroundmatchatusopen246288325-sm.jpg
Foto: Shutterstock

Svi znaju da je Serenu od treće godine trenirao otac Ričard Vilijams. O njemu će se govoriti da je "nešto između ludaka i genija". Iako je radio kao radnik u obezbeđenju, voleo je da gleda tenis i odlučio je da mu ćerke Venus i Serena postanu teniserke.

Napravio je plan od 78 strana, počeo i sam da igra, a trener mu je bio čovek sa nadimkom Stari Viski, kome je Ričard plaćao flašama pića. Serena i godinu dana starija Venus rodile su se u Saginou, država Mičigen, rodnom mestu njihove majke Orasin Prajs, zvane Brendi, medicinske sestre i udovice, koja je venčanjem sa Ričardom dovela i tri ćerke iz prvog braka: Jetundu, Lindreu i Ajšu. Ako se tome doda petoro dece iz Ričardovog prvog braka, sestre Vilijams imale su četu pomoćnika koja će im pomagati tokom budućih treninga. Porodica se brzo preselila u Kaliforniju, i to baš u Kompton, predgrađe Los Anđelesa.

profimedia0137616657.jpg
Foto: Profimedia

Kompton je ozloglašeni deo grada poznat po bandama "bladsi" i "kripsi", crveni protiv plavih, gde su se ubistva dešavala svakodnevno, a policija je izbegavala da se meša. E, tu je mala Serena trenirala sa Venus, dok su im roditelji sprovodili tešku disciplinu.

Kretale su na spavanje u 10 uveče, a pošto su svi bili članovi Jehovinih svedoka, nisu slavili tradicionalne hrišćanske praznike niti ičiji rođendan. Nisu članovi nijedne političke partije i ne glasaju. Nisu ih puštali ni u školu, Orasin je devojčice učila kod kuće. Ipak, život u Komptonu uzeo je danak porodici: u jednom od uličnih obračuna bandi poginula je najstarija Orasinina ćerka Jetunde. Serena je nikada nije zaboravila: osnovaće kasnije fondaciju sa sestrinim imenom.

stockphotovenuswilliamsandserenawilliamsatarthurashekidsdayattheusopenarthurashestadium160851275-sm.jpg
Foto: Shutterstock

Ričard je devojčice ipak preselio na Floridu, u legendarnu akademiju Rika Mačija. Mači nije smatrao da su Venus i Serena preterano talentovane, ali je kasnije rekao da su ga oduvale njihova "goruća želja da trče za svakom loptom kao da im gori kosa".

Mislio je da se sportistkinje sa telima poput njihovih ne bave tenisom. Ipak, pristao je da u njegovom teniskom kampu treniraju besplatno ako dobije deo njihovih budućih zarada. Bio je to najbolji poslovni potez u Mačijevom životu. Serena je prvi profesionalni meč odigrala u 14. godini, 1995, a četiri godine kasnije osvojila je US Open. Ostalo je istorija.

ap09.jpg
Foto: AP

Za više od dve decenije nakon prve grend slem titule, osvojila ih je po sedam u Australiji i na Vimbldonu, tri na Rolan Garosu i šest u Njujorku. Poznata su njena rivalstva sa Martinom Hingis, Dženifer Kaprijati, Žistin Enen, Viktorijom Azarenkom i Marijom Šarapovom. Međusobni skor sa svima ide u Sereninu korist. Ipak, najuzbudljivije rivalstvo je sa sestrom Venus.

Odigrale su 31 meč jedna protiv druge i Serena vodi sa 19 prema 12. Sestre su 2001. doživele traumu na mastersu u Indijan Velsu, gde su ih optužili da nameštaju mečeve jedna drugoj. Od tada 14 godina nisu igrale na ovom turniru, da bi 2015. prešle preko uvrede njihovog fer-pleja i ponovo zaigrale u kalifornijskom pustinjskom gradiću.

serena-venis01.jpg
Foto: Fonet

U međuvremenu je osnovala mnogo fondacija za pomoć Afroamerikancima, ženama bolesnim od raka dojke, obolelima od side, postala ambasador Unicefa, dala mnogo novca u dobrotvorne svrhe, a poslednje što je uradila je kupovina više od četiri miliona maski u borbi protiv kovida 19 i podelila ih školama.

Završila je modni dizajn na univerzitetu, ima modnu liniju koja nosi njeno ime, voli da piše, lepo peva, tečno govori francuski i zaradila je 86 miliona dolara samo od novca sa turnira. O svotama koja dobija od reklama možemo samo da sanjamo.

profimedia0507465440.jpg
Foto: Profimedia

Serena je bila u mnogim kratkim vezama, a jedna od njih je i sa slavnim reperom Drejkom. Ali muškarac njenog života je Aleksis Ohanijan, osnivač popularne platforme za društvene medije Redit.

Na mesto izvršnog direktora došao je 2014, kada je Reditova veb-stranica postala treća po posećenosti u Americi i vredna ogromnih 1,8 milijardi dolara. Teniska superzvezda i tehnološki guru upoznali su se u jednom rimskom hotelu 2015. Ohanijan je počeo da prati Serenu svuda gde je igrala.

133841-profimedia0355704385-ls.jpg
Foto: Profimedia

Niko nije znao da je u osmoj nedelji trudnoće kada je januara 2017. osvojila Australijan open. Septembra iste godine par je dobio ćerku Aleksis Olimpiju. Dva meseca nakon rođenja Olimpije venčali su se u Nju Orleansu. Svadba je bila u ambijentu bajke "Lepotica i zver", sa svodovima i stolovima od cveća. Serena je nosila raskošnu princes venčanicu Aleksandera Mekvina, a na ruci dijamantski prsten vredan tri miliona dolara. Aleksisa je obukao "Armani".

Došli su svi koji im znače: Bijonse, Kim Kardašijan Vest, Džej Zi, Ana Vintur... Sve je bilo neformalno i raskošno, zvanice su sedele i ležale na sofama umesto na stolicama, na buket belih ruža u Sereninim rukama palo je nekoliko suza radosnica. I mladoženji su oči zasuzile.

- Nisi samo u sportu najveća na svetu. Najveća si svuda u životu - rekao joj je Aleksis na venčanju.

serena1.jpg
Foto: Instagram

Sada žive čaroban život sa svojom devojčicom. Serena se preselila iz svoje kuće u Palm Biču na Beverli Hils. Olimpiju vode gotovo na sve turnire, dadilje nisu potrebne. Aleksis svoju suprugu podržava u svemu.

Zbog rasnih nemira u Americi svojevremeno se povukao iz upravnog odbora Redita sa željom da na njegovo mesto dođe neko ko pripada crnoj rasi.

Kurir.rs/Ljilja Jorgovanović

Bonus video:

00:06
SERENA TRENIRA SA ĆERKICOM, A VENUS SE TOPI OD MILINE: Volim vas obe previše, ako bude još malo slađe NEĆU PREŽIVETI! Izvor: instagram/serenawilliams