Američki vrhovni sud doneo je odluku da ne postoji ustavno pravo na abortus u Sjedinjenim Državama, preinačivši presedan koji je postavljen pre gotovo 50 godina u čuvenoj parnici Ro protiv Vejda. Ovo je redak slučaj preinačenja davno uvedenog zakona, što će uzdrmati temelje modernih reproduktivnih prava u Americi, ukazuje Gardijan.

Odluka Američkog vrhovnog suda, a potom pismo sudije i advokata Klarensa Tomasa o predlogu novog zakona kojim bi se razmotrilo pitanje kontracepcije i njegova potencijalana zabrana, kao i istopolnih veza i brakova je dodatno rasplamtalo vatru i bes među Amerikancima koji su odluku o abortusu i potencijalnim predlozima uporedili sa romanom Margaret Atvud "Sluškinjina priča" i fiktivnom represivnom hrišćanski fundamentalnom gradu Gilead.

Gotovo sve najveće muzičke zvezde, filmski radnici, gejming industrija i svet šoubiznisa je na društvenim mrežama reagovao uz negodovanje, izražavajući razočaranost modernim društvom koje umesto da vrednuje ljudska prava i lične odluke pravi nazadne korake.

Tejlor Svift napisala je da je prestravljena kuda ide trenutni sistem.

"Posle toliko decenija rada i borbe za ženska prava i njihova tela, danas nam je sve to oduzeto", napisala je Svift.

Američka pevačica Lizo je donirala pola miliona dolara za program "Planirano roditeljstvo" i "Pravo na abortus" u saradnji sa izdavačkom kućom Live Nation sa ciljem da se skupi milion dolara za borbu protiv trenutne odluke.

Švedska pop zvezda Zara Larson, koja je popularna u Evropi i Americi, prvo je cinično prokomentarisala da su mnogi mislili da je "Amerika najbolje mesto za život", ali da su svi živeli u teškoj zabludi.

Uznemirena zbog odluke podelila je nekoliko članaka i slučajeva koji su se desili u svetu gde je zabranjen abortus. Između ostalog i slučaj silovane devojčice (11) kojoj nisu želeli da prekinu trudnoću.

"Pročitala sam ovo 20 puta i ništa mi nije jasno. Šta je je*eno trebalo da se sačeka? Bila je silovana! Naterali su je da održava trudnoću sedam meseci? Zbog čega? Više ne verujem šta čitam? Je l ovo budućnost za devojčice?", napisala je Larson.

Američka kongrensmenka Aleksandrija Okasio Kortez odluku je opisala kao opasnu i ugrožavanje žena, ali i da podjednako utiče i na muškarce jer se na ovaj način prava na sopstveni život i odluke narušavaju.

Posle presude Vrhovnog suda, 13 saveznih država je već usvojilo takozvane zakone o pokretanju koji će automatski zabraniti abortus.

Neke druge će verovatno brzo usvojiti nova ograničenja.

Ukupno se očekuje da će pristup abortusu biti prekinut za oko 36 miliona žena u reproduktivnom dobu, prema istraživanju Planned Parenthood (Planirano roditeljstvo), zdravstvene organizacije koja izvodi abortuse.

Vrhovni sud je razmatrao slučaj Dobs protiv Džeksonove ženske zdravstvene organizacije, koji je osporavao zabranu abortusa u Misisipiju posle 15 nedelja.

Sud je sa šest glasova za i tri protiv presudio u korist države, suštinski okončavajući ustavno pravo na abortus.

„Stoga smatramo da Ustav ne daje pravo na abortus… i da se ovlašćenje za regulisanje abortusa mora vratiti narodu i njihovim izabranim predstavnicima“, navodi se u delu presude.

(Kurir.rs/ Blic žena)

Bonus video:

12:20
ZABRANA ABORTUSA: Ubistvo ili pravo na izbor? Izvor: MONDO