Kraljica Elizabeta II bila je još princeza kada se 20. novembra 1947. godine udala za grčkog princa Filipa. Bilo je to ostvarenje njenih snova jer se, kako je ispričala, u njega zaljubila još kao 13-godišnja devojčica, kad ga je prvi put ugledala. On je tada imao 18 godina. Međutim, grčki princ i nije bio idealna prilika za buduću kraljicu Velike Britanije. Nije nikome u porodici smetalo to što su oni ustvari rođaci u trećem kolenu (prabaka im je britanska kraljica Viktorija), ali jesu neke druge stvari.

Filip je s porodicom proteran iz Grčke, a bio je i siromašan. Otac mu nije ostavio ništa osim kofera garderobe, četke za brijanje, dugmadi za manžetne i pečatnog prstena koji je Filip nosio do svoje smrti. Bio je pravoslavac, a njegove sestre bile su udate za nemačke prinčeve bliske nacistima. Takođe, njegovo ponašanje nije se sviđalo Elizabetinim roditeljima. Otresit i direktan, sirov, često neprijatno duhovit, na samoj ivici vređanja.

profimedia0720727853.jpg
SplashNews.com / Splash / Profimedia 

Navodno su se Elizabetina majka i baka najviše od svih protivile ovom venčanju, a mnogi su delili njihovo mišljenje da grčki princ nije najbolja prilika za buduću kraljicu.

Nije se sviđao ni britanskoj javnosti. Kad je Filip posetio dvorac Vindsor za Božić 1943. godine, tada 17-godišnja princeza blistala je od radosti. Jedna guvernanta je komentarisala kako je nikad nisu tako srećnu videli. Uskoro se mladi mornar školovao u Velikoj Britaniji, a tokom Drugog svetskog rata učestvovao s Kraljevskom mornaricom u bitkama na Sredozemlju i Pacifiku koristio svako odsustvo da u svom crnom sportskom automobilu dojuri da vidi Elizabetu. Zbog prijatno fizičkog izgleda, zvali su ga "Plavi grčki Apolon".

profimedia0604371883-princ-filip-kraljica-elizabeta.jpg
Profimedia / PA Images 

Veridba je zvanično objavljena 10. jula 1947. godine, kad je Elizabeta napunila 21 godinu, ali veruje se da su se zapravo verili godinu dana ranije, tokom odmora u Škotskoj. Zaprosio ju je dijamantnim prstenom koji je dao da se napravi od majčine tijare. Pre venčanja princ je postao britanski građanin i princ, te vojvoda od Edinburga. Kraljevsko venčanje imali su 20. novembra iste godine, a Filip je pre njega morao da se odrekne pravoslavlja i prava na grčki presto, koji u stvarnosti više nije ni imao. Budući da su se venčali nekoliko godina nakon Drugog svetskog rata, osim prinčeve majke, niko od članova njegove porodice nemačkog porekla nije smeo da dođe na kraljevski pir.

Njihovo kraljevsko venčanje, na koje je bilo pozvano dve hiljade ljudi, bilo je prvo koje je ikada prenošeno uživo putem BBC Radio. Kraljica je nosila venčanicu koju je za nju dizajnirao Norman Hartnel i tijaru kraljice Meri.

Kad je početkom pedesetih godina Filip poželeo da kraljevska porodica uzme njegovo prezime Mauntbaten, došlo je navodno do opakog obračuna.

princ-filip-kraljica-elizabeta-malta.jpg
PA / PA Images / Profimedia 

- Ja sam jedini čovek u zemlji koji ne može da da prezime svojoj deci! Ja sam samo jedna prokleta ameba - vrištao je navodno kada mu je kraljica rekla da će zadržati prezime Vindsor.

Filip se, doduše, uprkos nezadovoljstvu trudio da pronađe svrhu u ulozi koja mu je zadata.

Problemi u kraljevskom braku počeli su za vreme njihovog medenog meseca u Škotskoj, a princ je navodno imao i nekoliko ljubavnica. Međutim, kraljevska porodica nije dopustila da detalji njihovog privatnog života dospeju u javnost.

princ-filip-2.jpg
Profimedia / KEYSTONE Pictures USA, Profimedia / Capital Pictures / BACKGRID 

- Možda je tajna njihovog uspešnog braka bila i u tome što su dosta vremena proveli odvojeni. Filip je godinama, svakog vikenda, odlazio na utakmice pola, ali uvek je odsedao kod zajedničkih prijatelja. Svi oni bili su izrazito moralni ljudi, odani kraljici, i mislim da nema nikakvog govora da bi joj prećutali nešto što ona ne bi odobravala - rekao je istoričar Robert Lejsi, koji radi kao konsultant na Netfliksovoj hit seriji "The Crown", inspirisanoj upravo britanskom kraljicom.

- On je neko ko ne prihvata komplimente lako, ali je jednostavno moja snaga tokom svih ovih godina. Ja i njegova cela porodica, ova i mnoge druge zemlje, dugujemo mu više nego što će on to ikada priznati, a mi znati - rekla je kraljica povodom 50. godišnjice braka.

princ-filip.jpg
Steve Parsons / PA Images / Profimedia 

Princ Filip preminuo je prošle godine u 100. godini. Nakon njegove smrti Elizabeta je posetila Škotsku, u kojoj je u četvrtak preminula.

- Već sam govorila o svojoj dubokoj i večnoj naklonosti ovoj divnoj zemlji i o mnogim srećnim uspomenama koje su princa Filipa i mene za nju vezale. Često se kaže da su ljudi ti koji čine neko mesto. I malo je mesta na kojima je to veća istina nego u Škotskoj - rekla je tada.

(Kurir.rs/ 24sata.hr)

Bonus video:

01:47
ELIZABETA II SPASILA RUSE OD PROPASTI! Stručnjak otkrio kako je pokojna kraljica PROMENILA TOK ISTORIJE I ZAUSTAVILA HITLERA Izvor: Kurir televizija