Slušaj vest

Moguće su mnoge neprospavane noći zbog brige oko različitih potencijalnih simptoma, ali ono što je potrebno shvatiti, jeste da telo prolazi kroz mnogo promena odjednom i da su mnoga stanja izazvana tim promenama normalna.

Vrlo često se žene osećaju usamljeno ili uplašeno jer misle da imaju neuobičajene ili netipične simptome, dok je realnost znatno drugačija. O mnogim stvarima se i dalje ne priča, a mnoge majke su prošle kroz njih.

Upravo zbog toga je važno govoriti o tim problemima, koji se zasigurno mogu rešiti uz podršku stručnog lica, ali uz obaveznu podršku porodice i zajednice.

Implantacijsko krvarenje kao prvi znak

Svaka faza trudnoće je podjednako važna, pa se tako i u njenim najranijim fazama mogu pojaviti mnogi znaci, od kojih je obično prvi implantancijsko krvarenje. Ono nastaje kada se oplođena jajna ćelija pričvrsti za zid materice.

Implantancijsko krvarenje je uglavnom lagano, traje kratko, a od menstruacije se razlikuje po količini i boji krvi. Iako nije razlog za brigu, bilo bi korisno konsultovati ginekologa kako bi se trudnoća potvrdila, ali i započela adekvatna nega.

Ukoliko se sumnja na trudnoću, a desi se implantacijsko krvarenje, u svakom slučaju bi trebalo obaviti pregled i potvrditi sa lekarom da je baš ta dijagnoza u pitanju. Na taj način će se najbolje odagnati brige i utvrditi zdravstveno stanje.

THD operacija hemoroida kao minimalno invazivno rešenje problema

Vrlo česta pojava u trudnoći jesu upravo hemoroidi, a do njihovog stvaranja dolazi kada se, usled promena kroz koje prolazi telo, povećava pritisak na vene karlice i rektuma.

Ti neugodni simptomi se obično javljaju tokom trećeg trimestra, kao i nakon porođaja. Iako se uglavnom regulišu samostalno, u nekim slučajevima je potrebna intervencija kako bi se poboljšao kvalitet života. U tom slučaju je korisna THD operacija hemoroida.

THD operacija hemoroida, odnosno transanalna hemoroidalna dearterijalizacija, predstavlja minimalno invazivan način lečenja. THD operacija hemoroida ne zahteva dug oporavak i omogućava brz povratak svakodnevnim aktivnostima. Stoga, ne treba da postoji strah niti zabrinutost kada je ovo stanje izazvano trudnoćom, jer se na više načina može uspešno rešiti.

Ginekolog – važan saveznik u svakoj fazi

Bez obzira koji stadijum života je u pitanju, najveći saveznik u čitavom procesu jeste svakako ginekolog. On predstavlja ključnu figuru u očuvanju reproduktivnog zdravlja, dok je na ženama da budu redovne na pregledima i povedu računa o svom zdravlju.

Slušanjem saveta ginekologa, vrši se adekvatna prevencija, ali se i rešavaju problemi pravovremeno. Sve faze reproduktivnog i životnog ciklusa žene su obuhvaćene ovom praksom.

Od potvrde drugog stanja, praćenja njegovog toka, do rešavanja komplikacija izvanih tokom ili posle porođaja, stručni saveti i podrška ginekologa igraju ključnu ulogu i u mentalnom zdravlju žene, podjednako koliko i u fizičkom.

Pored praćenja trudnoće, ova vrsta pregleda bi trebalo da se obavlja redovno na šest meseci ili godinu dana, a nekada i češće, ukoliko postoje određena stanja koja su prisutna. Često se naglašava koliko je reproduktivno zdravlje važno, pa je potrebno u kontinuitetu brinuti o njemu.

(promo)