Evrovizijsko ludilo se zahuktava i sve je spremno za prvo polufinalno veče koje će se održati večeras. Podsećamo, Srbija će nastupiti večeras pod rednim brojem 2, a naša predstavnica jeTeya Dora sa pesmom "Ramonda".

Švedska je ove godine domaćin, a za potrebe manifestacije izdvojili su pozamašnu sumu novca.

Sve to košta

Rapsodija boja i emocija, odlična produkcija, bina koja kao da je iz drugog univerzuma. Sve je to na listi neophodnih stvari za večeras, ali sve to i košta.

Organizacija Pesme Evrovizije, odnosno njena cena, varira iz godine u godinu - u zavisnosti od doprinosa svih zemalja učesnica.

Svaka od ovih država doprinosi budžetu, uz domaćina i grad, a tu su i prihodi od sponzora i prodaje ulaznica. Naknada je različita za svaku zemlju, u zavisnosti od faktora poput BDP-a do njene veličine, navodi se u članku na sajtu TV Evrovizije, u kojem se navodi da emiter zemlje domaćina takođe doprinosi, u proseku, između 10 i 20 miliona evra, ali ističu da se potreban novac može premestiti i na druge načine.

Glavno finansiranje

Evrovizija se finansira članstvom u Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU), koje plaća svaka zemlja učesnica. Godišnji prihodi od članarine su između sedam i deset miliona evra. Velika petorka (Nemačka, Velika Britanija, Španija, Francuska i Italija) plaćaju najveću članarinu, a zauzvrat im je zagarantovan direktan ulazak u finale.

Ostale zemlje zato uplaćuju određeni iznos u zajednički fond, a onda se u polufinalu bore za dobar plasman i ulazak u veliko finale. Ima zemalja koje su odustale od takmičenja upravo zato što nisu imale dovoljno sredstava za finansiranje EBU, poput Severne Makedonije i Crne Gore, ali i onih koje se ne takmiče iz nekih drugih razloga, poput Maroka, Andore, Rusije...

- Odluka je u najboljem interesu javnosti, s obzirom na povećane troškove zbog energetske krize, koji zauzimaju veliki deo budžeta za javne servise - kažu na severnomakedonskoj MKTV, a prenela je Radiotelevizija Crne Gore.

- Pored značajnih troškova kotizacije, kao i troškova boravka u Velikoj Britaniji suočili smo se i sa nezainteresovanošću sponzora, pa smo odlučili da postojeće resurse usmerimo na finansiranje tekućih i planiranih. nacionalnim projektima i organizacionim i programskim reformama koje podrazumevaju značajne investicione intervencije u opremi i prostorijama.

Cene karata

Treba napomenuti da organizatori zarađuju i prodajom ulaznica po ovoj ceni. Da ste želeli da gledate prvo ili drugo polufinalno veče uživo, morali biste da izdvojite od 175 do 209 evra.

Ulaznice za finale su još skuplje. Njihova cena je od 287 do 331 evro, nadvodi Net.hr.

Karte za prijin koncert bile jeftinije

Primera radi, srpska pevačica Aleksandra Prijović, koja je prošle godine počela koncertnu turneju širom Balkana, napunila je u Beogradu 4, a u Hrvatskoj 5 Arena.

Karte za njen koncert u Beogradu koštale su od 1.800 do 15.000 dinara, što je u evrima oko 15.5 i 128 evra. Cena najjeftinije karte u Zagrebu iznosila je 25 evra, a da ste kupili kartu za svaki koncert to bi vas ispalo ukupno 125 evra. Što nije dovoljni ni ua jedno polufinalno veče na Evroviziji.

(Kurir.rs/I.M.)

Bonus video:

01:06
Teya Dora jedva ceka takmicenje, jako je uzbudjena i oseca se divno Izvor: Kurir