Dana 22. novembra 1963. godine, tadašnji američki predsednik Džon Ficdžerald Kenediinsistirao je da se ulicama Dalasa provoza u predsedničkoj koloni uautomobilu sa spuštenim krovom.

Ova odluka olakšala je posao njegovom atentatoru, čineći taj dan jednim od najtragičnijih u novijoj američkoj istoriji.

Njegova supruga, Žaklina "Džeki" Kenedi, sedela je pored njega, noseći roze vuneni komplet koji je postao deo istorije.

kenedi-atentat-1-rojters.jpg
Reuters 
foto: Reuters

Poznata kao modna ikona, Džeki je i ovoga puta bila besprekorno obučena, ali ono što je iznenadilo mnoge jeste činjenica da je ovaj kostim postao simbol njenog otpora. Nakon atentata, Džeki je odbila da skine komplet čak i 24 časa nakon ubistva, noseći ga čak i kada je Lindon Džonson polagao zakletvu kao novi predsednik. Na kompletu su bili vidljivi tragovi Kenedijeve krvi, a ona je izjavila da na taj način želi da ubica "vidi šta je uradio Džonu." Prema nekim izvorima bliskim predsedničkom paru, ovaj kostim bio je jedan od omiljenih njenih supruga među mnogim njenim "Šanel" kostimima.

Priča o roze kompletu pala je u zaborav kada se Džeki udala za grčkog brodovlasnika Aristotela Onazisa. Mnogi su se pitali šta se na kraju desilo sa tim kostimom. Istina će možda iznenaditi mnoge! Nakon što je Džeki konačno skinula komplet, njena majka ga je stavila u kutiju, na kojoj je zapisala datum - 22. 11. 1963. godine, i ostavila ga na tavanu kuće u kojoj je živela. Godinama kasnije, Džekina i Džonova ćerka Elizabet pronašla je kutiju i komplet, koji nikada nije opran i na kome su još bili vidljivi tragovi krvi. Ona ga je 2003. godine, devet godina nakon smrti svoje majke, donirala Nacionalnom arhivu.

dzon-i-dzeki-kenedi01.jpg
Reuters 
foto: Reuters

Prilikom predaje kompleta, Elizabet Kenedi imala je samo jedan uslov: čuveni "Šanel" komplet roze boje, koji se sastoji od sakoa i suknje klasičnog kroja, ne sme da se prikazuje u javnosti do 2103. godine. Ovaj komplet, čije su replike nosile glumice poput Kejti Holms i Natali Portman u nekoliko filmskih i serijskih ekranizacija života Kenedijevih, čuva se daleko od očiju javnosti.

Razlozi zbog kojih je Elizabet Kenedi postavila ovakvu odredbu ostaju nepoznati, ostavljajući prostor za nagađanja. Zabrana prikazivanja kompleta i dalje traje, a čak i nakon isteka, neki budući pripadnici porodice Kenedi moći će ponovo da pregovaraju o uslovima čuvanja ovog istorijski značajnog kompleta.

Atentat na Džona F. Kenedija

Dana 22. novembra 1963. godine, atentat na predsednika Džona Ficdžeralda Kenedija uvrstio je ovaj datum među najtragičnije u američkoj istoriji. Predsednik Kenedi insistirao je da se ulicama Dalasa provoza u predsedničkoj koloni u automobilu sa spuštenim krovom, što je omogućilo njegovom atentatoru lakši pristup.

profimedia0210157041.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

Dok je predsednik prolazio kroz centar Dalasa, pored njega je sedela njegova supruga, Žaklina "Džeki" Kenedi, obučena u prepoznatljivi roze vuneni komplet. U trenutku kada je predsednik pogođen smrtonosnim hicem, Džeki je ostala uz njega, a njen roze komplet postao je simbol tog tragičnog dana.

Atentat se dogodio u 12:30 sati po lokalnom vremenu dok je predsednička kolona prolazila pored Teksaškog školskog depoa knjiga. Li Harvi Osvald, bivši marinac, optužen je za ubistvo, iako su brojne teorije zavere kasnije osporavale zvaničnu verziju događaja. Kenedi je pogođen sa tri hica iz puške, pri čemu su dva bila smrtonosna. Njegova supruga Džeki, koja je sedela pored njega, odmah je prevezena u bolnicu zajedno sa svojim suprugom, ali Kenedi je ubrzo proglašen mrtvim.

profimedia0312718488.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

Džeki Kenedi je ostala u svom kompletu prekrivenom Kenedijevom krvlju čak i 24 časa nakon atentata, noseći ga dok je Lindon Džonson polagao zakletvu kao novi predsednik. Na pitanje zašto nije promenila odeću, odgovorila je da želi da ljudi vide šta je učinjeno njenom suprugu.

Nakon atentata, roze komplet je sklonjen iz javnosti. Džeki ga je predala svojoj majci, koja je kutiju sa kompletom ostavila na tavanu svoje kuće, beležeći datum - 22. 11. 1963. Godinama kasnije, njihova ćerka Elizabet pronašla je kutiju i donirala komplet Nacionalnom arhivu 2003. godine, devet godina nakon smrti svoje majke. Komplet nikada nije opran i na njemu su još vidljivi tragovi krvi.

(Kurir.rs/SD/J.M.)

Bonus video:

Kurir televizija IZAZOVNA MIRKA VASILJEVIĆ NA CRVENOM TEPIHU BEZ BRUSA! Glumica otkrila kako je bez Vujadina Savića: Uvek nađem nekoga za veče!