I naučnici i stručnjaci se slažu da je internet u svakom smislu nad knjigom uzeo primat

BERLIN - Poznatoj nemačkoj enciklopediji "Brokhaus" preti nestanak što ne iznenađuje stručnjake koji su još ranije najavljivali kraj štampanih enciklopedija.

Vlasnik jedne antikvarnice u Regenzburgu Georg Cirajz u svojoj ponudi još uvek ima štampana enciklopedijska izdanja, čak i "Brokhausovo". Ova encikopedija je veliki leksikon u crnom kožnom povezu, za koji mnogi Nemci znaju od detinjstva i koji sa svojih 30 tomova i 300.000 pojmova zauzima mnogo mesta na policama u kući.

"Ono što pročitam u "Brokhausu" ostaje mi duže i tačnije u pamćenju nego kada čitam po internetu, pa skačem sa jednog linka na drugi, i na kraju više ne znam šta sam počeo da tražim", kaže Cirajz.

Sve je manje ljudi koji traže pomoć pri tumačenju nekog pojma u enciklopedijama, jer informaciju koja im treba, sigurno će naći i na internetu. Brz je, ne mora da se bude ni kod kuće, ne košta ništa, a informacije su novije nego u bilo kojoj enciklopediji staromodnog tipa - kao na primer u izdanju "Brokhausa“ iz godine 2005/2006, koje košta 3.000 evra.

Nakon što je "Brokhaus“ pre nekoliko godina zapao u probleme, kupila ga je medijska kompanija "Bertelsman“.

Pokušala je da tu instituciju modernizuje uz pomoć elektronskih knjiga i digitalnih aplikacija, ali je na kraju zakljucila da se to ipak ne isplati, dodaje se na sajtu.

Licencu za "Brokhaus“ će najverovatnije prodati, a ako ne bude zainteresovanih, to će biti kraj 200 godina stare tradicije i jednog od najcenjenijih leksikona u Nemačkoj.

I naučnici i stručnjaci se slažu da je internet u svakom smislu nad knjigom uzeo primat.

"Osim što skrivaju tapete iza polica za knjige, teško je zamisliti kakve još prednosti veliki leksikoni imaju u poređenju sa vrlo brzim i aktuelnim informacijama na internetu", rekao je stručnjak za tržište knjigama Holger Eling.

Na "Vikipediji" je od 2001. godine, samo na nemačkom jeziku, napisano 1,6 miliona članaka, koje pišu ih korisnici, od kojih dosta njih nije stručno.Strucnjaci ocenjuju da je "Vikipedija" u međuvremenu napravila ne samo kvantitativni nego i kvalitativni korak napred. Može se reći da je postala jedna od prvih referentnih knjiga za kojima korisnici posežu kada im treba objašnjenje za neki pojam.

Platforma "Europeana" iza koje stoji Evropska unija ili "Digital American Library“ (Digitalna americka biblioteka) su dobar primer za to kako se mogu predstaviti pouzdani podaci, a da nisu zavisni od reklama i privatnih interesa.Međutim, Eling je skeptican po pitanju može li država da osigura dovoljno finansijskih sredstava da bi stvarno bila i konkurentna."Sa jedne strane imamo Guglov model, koji do 2015. želi da digitalizuje oko 15 miliona knjiga, dok sa druge, imamo model Nemačke digitalne biblioteke, "Europeanu" ili "Galikum", koji stalno moraju da se bore sa nedostatkom novca, tehnickim poteškoćama i nekompatibilnošću. Meni je potpuno jasno koji model ima budućnost, a koji ne“, istakao je Eling.