Miroslav Tasić: Gradimo veliki hram umetnosti već 30 godina
Izložbom proslavljen 112. rođendan.
Miroslav Tasić, v. d. direktora Etnografskog muzeja, smatra da je kultura u Srbiji u previranju, ali se nada da će prevagnuti na dobro. Nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja u ulozi upravnika Etnografskog muzeja nalazi se nešto duže od tri meseca. Dan nakon proslave koja je obeležila 112 godina rada ovog muzeja, on govori o stanju u toj ustanovi.
- Otvorili smo izložbu „Orijentalni salon iz zbirke Etnografskog muzeja u Beogradu“ i dodelili nagradu za najbolji diplomski rad na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Kakvo ste stanje zatekli u muzeju?
- Meni je ovo okruženje veoma poznato jer sam, izuzev poslednjih godinu dana, prethodnih 29 godina ovde radio kao sekretar. Došao sam davne 1983. godine iz jedne građevinske firme kako bismo uradili sanaciju i adaptaciju muzeja, tako da me muzeološki rad i gradnja prate ceo život. Gradimo veliki hram umetnosti već 30 godina i, evo, skoro smo ga dovršili. Što se stanja tiče, krov i svi prozori i vrata su potpuno zamenjeni, tako da je muzej sada apsolutno zaštićen i pokriven. A što je najvažnije, nijedan dan nije prošao a da su njegova vrata bila zatvorena za posetioce.
Šta je prvo što ste uradili po stupanju na dužnost i kakvi su vam dalji planovi?
- Produžio sam radno vreme naše kulturne ustanove. Sada smo otvoreni od 10 ujutru do 10 uveče i jedini smo muzej u gradu koji radi do večernjih časova. A posetiocima se to sviđa jer imamo povećanu posetu. Adaptacija i sanacija zgrade se privodi kraju, a ostalo je da se uradi dekorativni deo fasade. Potrebno je i nabaviti opremu po visokotehnološkim standardima zbog specifičnih mikroklimatskih uslova neophodnih za naše muzejske eksponate.
Predstoji nam da uradimo zaštitu zbirke do kraja, jer ono što mi imamo više nikad se neće ponoviti i mora biti sačuvano. U planu nam je da minimalnim intervencijama podignemo prizemlje stalne postavke na međusprat i da otvorimo novih 300 kvadrata prostora, a u narednih pet godina da dogradimo unutrašnji deo muzeja za još pet spratova. Grubi planovi i skice već postoje, a ideja je da svake godine ulažemo u jedan sprat. Za realizaciju tog projekta, koji uključuje i novi lift, potrebno je manje od milion evra.
Koliko je to realno kad se zna da novca za kulturu nema u budžetu?
- Razgovarao sam s pomoćnikom ministra Vesnom Jokanović, koja vodi finansije, i ohrabreni smo tim razgovorom. Verujem da će ministar Ivan Tasovac insistirati na tome da tih sramotnih 0,62 odsto povećamo na jedan odsto. Međutim, nije novac najvažniji, to su pre svega moralni i stručni ljudi, koji imaju ideje.
Tasovac je agilan čovek
Šta mislite o novom ministru kulture Ivanu Tasovcu i o političkom angažovanju nestranačkih ljudi?
- Gospodina Tasovca poznajem još od kada je pre 20 godina svirao ovde, na našem malom ruskom klaviru. On je agilan čovek, koji će svoja dugogodišnja iskustva u Filharmoniji preneti na rad u ministarstvu. I sam sam nestranačka ličnost, a uvođenje takvih ljudi u kulturu znači da je neko imao hrabrost i viziju da prave ljude postavi na pravo mesto.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega