Manastir Manasija, Resavska pećina i vodopad Veliki buk samo su neke od lepota koje krije pritoka. Velike Morave u svom slivu dugom 65 kilometara

Izdvojite jedan dan za svoju dušu!
Na oko 130 kilometara jugoistočno od Beograda, ušuškana u blizini Despotovca, nalazi se zadužbina despota Stefana Lazarevića - manastir Manasija (ili manastir Resava). Ovaj nekadašnji kulturni centar sagrađen je početkom 15 veka, a u svojoj istoriji zabeležio je i pustošenja i razaranja.

Najveća trpezarija

Od centra Despotovca manastir je udaljen oko dva kilometra. Manastirski kompleks čine Crkva Svete Trojice, trpezarija i savremeni konaci, a mogu su uočiti i ostaci nekadašnje Despotove palate.

O tome koliko je zdanje zaista bilo grandiozno, svedoče ostaci trpezarije, koja je dugačka 32 metra, a široka oko 17 metara. U nju je moglo da se smesti 300 osoba, što je čini najvećom srednjovekovnom trpezarijom u Srbiji.

Grob despota Stefana Lazarevića
Odbranu manastira činile su kule, preciznije njih 12, povezane bedemima. Poslednja odbrana zdanja je donžon kula, u kojoj se moglo živeti za vreme opsadnog stanja.

Crkva se nalazi u sredini porte i posvećena je Svetoj Trojici. U naosu, s desne strane od ulaza u crkvu, nalazi se grobnica despota Stefana Lazarevića, a njegove mošti izložene su u kivotu.

Samo 20 kilometara od ovog kulturno-istorijskog spomenika, na Babinoj glavi, nalazi se Resavska pećina. Iako je turistima dostupno svega 800 metara staze kroz pećinu dugačku čak 4, 5 kilometara, ove prirodne lepote i dalje izazivaju divljenje. Bez obzira na to da li se u jednosatno razgledanje pećine upustite usred leta ili zime, obavezno ponesite dodatnu garderobu, jer je temperatura u ovoj jami tokom cele godine sedam stepeni.

Vodopad Veliki buk

U podnožju planine Beljanice, tačnije u spomeniku prirode Lisine, nalazi se vodopad Veliki buk, pravi dragulj Gornje Resave. Staza koja je nedavno uređena vodi sve do vodopada, čija je visina oko 20 metara. Iako ovaj spomenik možete obilaziti tokom cele godine, najlepši je u proleće, kada se niz njega, uz veliku buku, u duboko jezero sliva 10 kubnih metara u sekundi.