U proseku su danas žene starije i teže, a novorođenčad su veća od žena od pre pola veka

NJUJORK - Nova studija američkih naučnika došla je do zaključka da je porođaj danas duži nego pre 50 godina.
U poređenju sa podacima iz 60-ih, Amerikanke su se poslednjih godina dva do tri sata duže porađale, navode istraživači Američkog instituta za zdravlje i dodaju da bi njihovi nalazi trebalo da podstaknu lekare da drugačije definišu "normalan" porođaj.

To ekstra vreme najviše se provodi u prvoj fazi porođaja koja je i najduža u celom procesu.
Američki ginekolozi i akušeri navode i da se majke danas razlikuju od žena pre 50 godina. U proseku su starije i teže, a novorođenčad su veća.

"Ali čak i kad uzmemo u obzir ove podatke, porođaj i dalje traje duže", rekla je šef tima Ketrin Logon sa Nacionalnog instituta za dečje zdravlje.

Logon navodi i da bi delimično objašnjenje za dug porođaj mogao da bude i epiduralna anestezija koja uspori porođaj za 40 do 90 minuta, navodi Rojters.
Stručnjaci su nalaze bazirali na dvema studijama rađenim u periodu 1959-1966 i 2002-2008. godina.
U prvoj studiji iz 60-ih, učestvovalo je oko 39.500 žena, dok je u drugoj učestvovalo 98.000 žena koje su se spontano porodile.

Kada je reč o dužini trudova i porođaja, prve majke su proteklih godina provele 2,6 sati duže u prvoj fazi u poređenju sa majkama iz 60-ih. Za žene koje su već rađale, razlika je "pala" na dva sata duže.
Savremene žene se češće odlučuju na epidural - njih 55 procenata, u poređenju sa četiri procenta pre 50 godina. Njih 12 posto imalo je carski rez u poređenju sa tri procenta 1960ih.

Logon je navela i da mnoge žene danas odlaze na isplanirane carske rezove ili na izazivanje porođaja što pre nekoliko decenija nije bila praksa.

Šta god da su razlozi dužine trajanja porođaja, lekari sada moraju da "redefinišu" normalan porodaj.
Do sada lekari su smatrali da porođaj nije normalan ukoliko dva sata posle aktivnog dela prve faze porođaja nema otvaranja. U tom trenutku većina njih bi ili izazvala porođaj ili uradila carski rez.