Naučite dete da bude poslušno!
Na vreme se uči!
Pravilna komunikacija s detetom veoma je važna za dobro vaspitanje. Način na koji komunicirate s njim je način na koji će se ono jednog dana odnositi prema drugima.
Evo nekih saveta koji će vam pomoći da naučite mališana da vas pažljivo sluša i da lepo razgovora s drugima.
1. Uspostavite kontakt očima. Tako ćete pridobiti njegovu pažnju, ali pazite da taj kontakt ne bude preoštar, jer kod deteta nipošto ne treba da izazivate strah.
2.Uvek imenom oslovljavajte dete. Tako će shvatiti ozbiljnost situacije, ali će i osetiti povezanost sa sagovornikom.
3. Budite kratki i primenite pravilo jedne rečenice. Što duže pričate, dete će vas manje slušati. Kraćim rečenicama odaćete utisak sigurnosti i čvrstog stava.
4. Budite jednostavni. U komunikaciji s mališanom nemojte upotrebljavati reči koje ni sami ne razumete. U interesu vam je da vas dete razume, a ne da vas zbunjeno gleda.
5. Ponavljajnje je majka uspeha. Zamolite svoje dete da ponovi ono što ste tražili od njega. Ako to ne može da uradi, znači da niste bili dovoljno jasni. Što je dete starije, manje ponavljajte.
6. Ponudite mu nešto što ne može da odbije. Na taj način detetu dajete do znanja da će za određeni trud dobiti nagradu, ali da prvo mora da rešiti teži deo posla da bi kasnije moglo da uživa.
7. Budite pozitivni i zapamtite da niko ne voli oštre zapovesti i negativnost, pa ni deca.
8. Uvek budite pristojni. Svaki svoj zahtev započnite sa „molim te“.
9. Podstaknite ga na komunikaciju. Ako je dete malo povučeno, morate ga nekako naterati da govori. Izbegavajte pitanja koja mogu imati odgovor samo „da“ i „ne“.
10. Recite kako se osećate. Umesto što se ljutite i vičete na njega kad, na primer, zaluta, objasnite mu da to više ne sme da radi zato što se vi onda mnogo uplašite.
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)