Kirk Daglas ponosan na Džordža Klunija i Šona Pena
LOS ANĐELES - Holivudski glumac Kirk Daglas, koji je napunio 95 godina, izjavio je da je ponosan što pripada holivudskoj zajednici, kao i na kolege poput Džordža Klunija i Šona Pena, zbog njihovog dobrotvornog rada.
Na nedavnoj projekciji obnovljene verzije njegovog filma "Spartak", Daglas se prisetio vremena kada je taj film stigao u bioskope, nekoliko godina po okončanju ere makartizma.
"Kada imate 95 godina, više ne gledate u budućnost. Gledate unazad, pravite popis", kazao je glumac koga su po ulasku u salu za projekcije u Los Anđelesu dočekale ovacije publike.
"Veoma sam ponosan što sam deo holivudske zajednice, pošto se u Holivudu ne delimo na demokrate i republikance, među Amerikancima smo", naveo je glumac, koji ima izvesnih teškoća pri govoru.
"I ponosan sam na tipove kakvi su Džordž Kluni i Šon Pen, koji troše svoj novac kako bi pomogli drugima", dodao je Daglas, govoreći o kolegama poznatim po humanitarnom radu.
Daglas se osvrnuo i na najteže dane Holivuda. Simbol tih dana, odnosno ere makartizma, jest film "Spartak" u režiji Stenlija Kjubrika, u kojem Daglas igra gladijatora koji predvodi pobunu robova u antičkom Rimu. Kada je odlučio da snimi taj film po romanu Hauarda Fasta, za koji je otkupio filmska prava, Daglas, koji je bio i izvršni producent, scenario je poverio Daltonu Trambou (Trumbo), koji je bio na "crnoj listi" makartizma.
Američki senator Džozef Makarti poveo je 1950-ih godina antikomunistički "lov na veštice". Trambo je radio pod pseudonimom, ali je Daglas stavio njegovo ime na špicu filma, koji je u bioskope stigao 1960.
"U doba makartizma, živeo sam u svetu... većina vas tada nije bila ni rođena. Ne možete da zamislite koliko su te godine bile teške, tada kada je postojala "crna lista"", rekao je glumac. "Niko nije želeo da zaposli ljude sa te liste", dodao je.
Pored problema s Tramboom, "Spartak" se suočio i sa cenzurom i jedna danas poznata scena iz tog filma bila je isečena.
U toj sceni, Spartakovog neprijatelja, rimskog generala Marka Krasa, koga je igrao Lorens Olivije, kupa njegov rob Antonin (Toni Kertis).
Aluziji na homoseksualnost u toj sceni doprinosi i dijalog između dvojice muškaraca - Kras svog roba pita da li voli ostrige i puževe, a potom mu govori da ih sam obožava. Takva cenzura bila je "idiotska", ocenio je Daglas.
beta
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega