Verona - mesto večne ljubavi!
Grad ljubavi.
Verona, kapija Italije, rodno je mesto Romea i Julije, čija je tragična ljubav opisana u istoimenom Šekspirovom delu. Stanovnici ovog divnog mesta svom gradiću tepaju i nazivaju ga najtoplijim gradom „najlepše zemlje sveta“.
Priča o Romeu Montegiju i Juliji Kapuleti, koji su za svoju ljubav žrtvovali živote, vekovima deluje kao magnet za ljubavnike, romantike i turiste. Ako je verovati podacima turističkih vodiča, Veronu svake godine poseti više od tri miliona turista.
Grad umetnosti
Verona je grad na severu Italije, u pokrajini Veneto, osnovana je u četvrtom veku p.n.e. Nezavisna i slobodna država postaje 1107. godine, ali ubrzo pada pod uticaj dinastija sa severa Italije, koje su dugi niz godina gospodarile njome. Godine 1866. Verona zvanično ulazi u sastav ujedinjene Italije.
Kada je reč o srednjovekovnom graditeljstvu i umetnosti, Verona je pravi dragulj Italije. Bogata istorija i kultura razvijale su se na obe strane reke Adide. U ovom gradu je sačuvano više od 50 crkava romanskog, gotskog i renesansnog stila, uz grandiozne palate, lepe mostove i raskošne vrtove.
Svedočanstva prošlosti
Po izgledu, kao i obilju arhitektonskog i umetničkog bogatstva, Verona je tipičan grad Veneta. Pored mesta povezanih s tragičnom ljubavlju Romea i Julije, za turiste je posebno privlačan sačuvani rimski teatar - Arena - sagrađen u prvom veku, kada je mogla da primi skoro čitav grad. Dugačka 139 metara, visoka 110 metara, sa čak 25.000 mesta po veličini je treći amfiteatar u Italiji i glavna atrakcija u gradu. U Areni se danas održavaju pozorišne i operske predstave. Uz njene zidine nalaze se i ostaci grada iz 265. godine. Svedočanstvo o prisustvu Rimske imperije u ovom gradu je i Avgustovo pozorište, koje se nalazi na obali reke Adide. Do današnjih dana sačuvana su i dva gradska ulaza (porte) iz rimskog doba - Porta dei leoni i Porta Borsari. Najlepši most Verone, Ponte pjetra (kameni most), ima pet lukova, od kojih su sačuvana dva iz doba Rimskog carstva.
Od mnogobrojnih crkava i manastira koji su sačuvani u ovom gradu najveću pažnju privlači crkva San Zeno Madore, koja se smatra najvažnijom romanskom građevinom grada. Njeni temelji podignuti su u petom veku iznad groba prvog veronskog biskupa Zenona. Prvobitnu crkvicu 807. godine proširio je Pipin, a posle 1117. godine na mestu te crkve podiže se velika, trobrodna bazilika s ravnim krovom. Fasada i prozori ove bazilike bogato su ukrašeni reljefom s prizorima iz jevanđelja, a bronzana vrata krase reljefi sa scenama iz Biblije. Uz crkvu se nalazi i visoki zvonik iz 1045. godine.
Vredna umetnička dela
Dalje razgledanje crkava Verone možete nastaviti posetom Santa Marija Antike, gotske Sante Anastazije, u čijoj unutrašnjosti se nalaze freske Zavija, Pizanela i Mantenje, a posle možete obići renesansna zdanja, crkvu Svetog Bernardina, Svetog Đorda i crkvu Svete Marije Organo.
U Veroni svakako treba videti i kompleks grobnica porodice Skaligeri iz 14. veka, Gradsku palatu, kuću Mazanti, renesansnu Lodu del Konsiljo, koju je od 1476. do 1496. godine gradio fra Đovani Đokondo, prekrasnu renesansnu Palatu del Kapitano i muzej u kome se čuvaju mnoga vredna dela italijanskog slikarstva.
Cveće na Julijinom grobu
Posle posete Romeovoj kući, svaki turista obilazak Verone završava posetom Julijinom grobu, koji se nalazi u manastiru Svetog Frančeska al Korza, u ulici Pontijere broj 5. Tom prilikom obavezno se na grob spušta buket cveća ili se ostavlja poruka. S tim u vezi je i dugogodišnja tradicija da se skoro sva venčanja u Veroni održavaju upravo u toj tamnoj odaji, koja vekovima brižljivo čuva uspomenu na jednu od najvećih ljubavi.
VUČIĆ I LAVROV RAZGOVARALI TELEFONOM O 3 VAŽNE TEME: Upoznao sam ministra da Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima