Albanija, mamac za one koji vole da putuju
Vredi je posetiti.
Skrivena na jugu Balkana i bogata istorijom koja seže i u vekove pre naše ere, Albanija je zemlja koja će svojim bogatstvima sigurno iznenaditi svakoga ko u nju kroči. Nepregledna prostranstva skoro netaknute prirode, visoki planinski venci, reke, jezera i Jadransko i Jonsko more, koja zapljuskuju njenu stotinama kilometara dugu obalu, retko koga će ostaviti ravnodušnim.
Ovo je mediteranska država, poznata kao „zemlja orlova“, koja je samostalnost stekla tek 1912, nakon Prvog balkanskog rata i oslobađanja od Otomanskog carstva. Njen glavni grad je Tirana, gde danas živi oko 750.000 stanovnika.
Moderna prestonica
Tirana je tokom dugog perioda vladavine totalitarnog režima bila izolovana, kao i ostatak zemlje. Najviše zgrade imale su svega šest spratova, jer je tadašnja vlast zabranjivala da grad liči na razvijene metropole zapadnih, kapitalističkih zemalja. Bila je sumorna i mračna i skoro da nije ličila na prestonicu. Međutim, nakon sloma socijalizma, doživljava procvat i za samo dvadesetak godina postaje moderan grad.
Dva simbola Tirane, džamija Etem-bej i Sahat-kula, koja je visoka 35 metara, nalaze se u samom srcu grada. Pored njih, u prelepom parku, smešten je spomenik čuvenom albanskom vladaru iz XV veka Đurađu Kastriotu Skenderbegu. On je u istoriji zapamćen po služenju u otomanskoj vojsci, jer su ga kao dečaka oteli janjičari, ali i kasnijem junačkom otporu turskim osvajačima.
Centar turizma
Drugi po veličini albanski grad i jedan od najstarijih u toj državi je Drač, koji se prostire uz samu obalu Jadranskog mora i od Tirane je udaljen oko 30 kilometara. Izgrađen je u sedmom veku, pa su u njemu sačuvani brojni ostaci tvrđava i spomenika. Među njima je i poznati amfiteatar, smešten u centru grada, u kojem su se vekovima održavale gladijatorske igre, a danas je mesto gde se organizuju koncerti klasične muzike. Drač je dugo bio glavni grad Albanije.
Tokom socijalističkog perioda on je ostao pust, sa oronulim dvospratnicama i zapuštenom infrastrukturom. Od raspada socijalizma počeo je da napreduje i za kratko vreme u njemu je izgrađen veliki broj hotela i vila, pa je postao pravi mamac za one koji vole da putuju. Godišnje ga poseti ogroman broj turista, koji uživaju u tradicionalnoj hrani, prelepoj obali, dugim peščanim plažama i čistom moru, a najviše ih dolazi iz Nemačke i Poljske.
Druženje sa organizacijom YUTA
Jugoslovenska asocijacija turističkih agencija (YUTA) iz Beograda omogućila nam je da prisustvujemo tradicionalnom susretu turističkih asocijacija iz svih zemalja u regionu, čiji je domaćin ovog puta bila Albanija. Tako smo imali priliku da malo bolje upoznamo ovu zemlju, koja je istakla težnju da proširi i unapredi svoju turističku ponudu.
- Ideja organizacije YUTA je da se zemlje u regionu udruže u zajedničkim projektima, kojima ćemo istaći turističku ponudu svih država i tako privući nove turiste - rekao je predstavnik organizacije YUTA Milan Lainović.
Družili smo se s delegacijama iz BiH, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i Albanije, a organizovan je i turnir u malom fudbalu, na kojem je pobedu peti put zaredom odnela ekipa iz Srbije.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro