Secite luk bez suza
Da kuvanje bude lepše i lakše!
Ako već godinama kuvate, verovatno ste već čuli mnogo dobrih kulinarskih saveta i pronašli način kako da sebi olakšate proces pripreme hrane. Ali ako ste tek nedavno počeli da se zanimate za pripremanje specijaliteta, saveti koje vam donosimo biće vam zlata vredni.
Važno je da posuda u kojoj kuvate bude dovoljno velika te da se testenina kuva u dosta slane vode. Važno je i da je ne prekuvate, zato se držite predviđenog vremena kuvanja naznačenog na pakovanju. Posle kuvanja nemojte je ispirati, a kašičicu ulja (po mogućnosti maslinovog) dodajte tek kad je skuvana.
Osušeni začini nisu isto što i sveži. Da bi začinske biljke bile sveže, tretirajte ih kao sečeno cveće. Potkrešite stabljike, zaronite ih u centimetar do dva vode koju ste sipali u čašu, ovlaš pokrijte plastičnom folijom i stavite u frižider (izuzetak je bosiljak - mora da bude na sobnoj temperaturi, ali nikako blizu izvora toplote). Menjajte vodu svakih dan-dva.
Ne i da. Oba proizvoda pomoći će da se hrana koju pečete podigne. Iako prašak za pecivo sadrži i sodu bikarbonu, to su ipak dva potpuno različita proizvoda. Soda može da bude gorka, osim ako je u kombinaciji s kiselim sastojkom. Dakle, prašak za pecivo može zameniti sodu bikarbonu, iako može promeniti ukus proizvoda, dok soda bikarbona ne može da zameni prašak za pecivo!
Ako je miris vina kiselkast ili vuče na buđ, ono više nije dobro. Ako vino (belo ili crno) potamni, takođe više nije preporučljivo za upotrebu.
Što je nož oštriji, manje ćete plakati
Luk nadražuje oči jer se sečenjem oštećuju ćelije biljke, pri čemu dolazi do hemijske reakcije koja stvara kisele gasove. Oštri nož manje će oštetiti ćelije pa ćete manje plakati.
Osim toga, luk pre seckanja možete da smrznete u zamrzivaču ili da u blizinu stavite upaljenu sveću.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore