Iako toga nismo svesni, neki mali rituali koje primenjujemo nakon obroka mogu da budu veoma štetni za zdravlje

Proverite da li i vi pravite greške.
Iako su nam to drage navike i predstavljaju naše male rituale, neke stvari koje nakon obroka svakodnevno radimo znaju da budu kontraproduktivne. Ukoliko želite da pazite na svoje zdravlje i liniju, poslušajte savete stručnjaka, koji su sastavili listu aktivnosti koje nikako ne bi trebalo da upražnjavate posle jela.

1. Spavanje

Ležeći položaj nikako nije prirodan, a samim tim ni dobar za varenje, jer želudačni sokovi ne mogu kako treba da obave svoj posao. Ova navika vremenom može dovesti do problema sa želucem.

2. Plivanje

Naše bake i mame bile su u pravu kad su nam branile kupanje u moru nakon jela, a stručnjaci upozoravaju da to važi i za tuširanje. Naime, voda pojačava prokrvljenost u celom telu, a posle obroka krv odlazi u želudac, gde se odvija varenje, a ne u udove, pa su ove dve radnje istovremeno veoma stresne za organizam.

3. Jedenje voća

Neki navale na voće kao desert, a upravo ono nas nadima jer se brzo vari, a nakon obroka se predugo zadržava u želucu i počinje da truli i da oslobađa gasove, to jest otrove koji su, usput, odgovorni i za stvaranje celulita. Znači, voće se jede na prazan želudac, bar dva sata pre ili posle obroka.

4. Opuštanje kaiša

Ovo je navika skoro svih nas, ali opuštanje kaiša nakon što smo se dobro najeli može dovesti do zaplitanja creva i zastoja u probavi. Međutim, postoji još jedan razlog da ovo prestanete da radite a to je gojenje - nakon otkopčavanja kaiša poješćete mnogo više hrane.

5. Ispijanje čaja

Iako ovu naviku upražnjava sve više ljudi, ona nije dobra. Tein kao glavni sastojak čaja vezuje se za gvožđe i otežava njegovu probavu, što može da bude veoma loše za anemične osobe, koje bi trebalo da ga piju najmanje sat vremena posle jela.

6. Pušenje

Ko se od pušača nakon dobrog ručka nije zavalio na kauč i s guštom zapalio? E, ovo je velika greška! Jedna cigareta nakon obroka ima dejstvo kao da ste ih zapalili deset! Sistem za varenje deluje na ceo organizam, a za kiseonik u krvi vezuje se i nikotin, koji se tada mnogo lakše apsorbuje.