Ovo ostrvo-država poznato je po prelepim plažama, kafi, piću, provodu i rege ritmu, Marihuana je legalan opijat koji se tamo redovno konzumira i stanovnici je smatraju svetom biljkom

Idealno mesto ako želite da se zavalite u ležaljku, posmatrate otvoreno more i oterate sumorne misli.Jamajka je do 1655. bila španski posed. Nakon toga potpada pod britansku krunu, u čijoj vlasti ostaje do sticanja nezavisnosti 1962. godine. Vekovima je bila poznata kao leglo gusara.

Ova mala zemlja prostire se na desetak hiljada kvadratnih kilometara. Ipak, rajska klima pogoduje većoj naseljenosti, tako da je broj stanovnika gotovo tri miliona. Od toga pet stotina hiljada ljudi živi u glavnom gradu Kingstonu, a u njegovom zapadnom delu, opasnom predgrađu Trenčtaunu, rodio se slavni Bob Marli, ikona među stanovnicima takozvanog Trećeg sveta.

Opijati legalni

Jamajku poseti više od milion turista godišnje. Ova zemlja je poznati proizvođač kafe, šećera, začina, papaje i tropske biljke jam. Međutim, najčuvenija je po nelegalnom izvozu marihuane, od čega je prihod sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka prevazišao prihode od boksita, poljoprivrede i turizma, koji takođe donose ogroman novac.

Marihuana je na Jamajku doneta iz Indije sredinom 19. veka i brzo se raširila među radnicima. Danas je oko 40 odsto Jamajkanaca redovno puši i uglavnom je ne smatraju drogom, već lekovitom i religijskom biljkom.Za siromašne farmere gajenje marihuane je siguran način da zarade, a slabo posećena unutrašnjost ostrva s plodnom crvenicom pruža idealne uslove za to, kao i blizina Sjedinjenih Američkih Država, koje su glavno tržište za prodaju ove droge.

Rastafarijanci

Jamajkanaci veoma skromno žive i imaju mnoštvo socijalnih problema. Oko trećine porodica živi na ivici egzistencije, a i stopa nezaposlenosti je velika. Dve trećine stanovnika Jamajke su hrišćanske vere, dok je preostali broj stanovnika usvojio novu veru, rastafarijanstvo, koje propagira opušten i miroljubivi način života, okrenut prirodi i duhovnim vrednostima. Za takozvane raste karakteristično je da se ne češljaju i da ne šišaju kosu ni bradu. Na ostrvu ih ima oko 100.000 i korišćenje marihuane smatraju svetim jer uz ovaj opijat, navodno, bolje meditiraju.

Kafa i ostala pića

Jamajka je poznata i po odličnoj kuhinji, a naročito po fantastičnoj kafi. Osim nje, pije se i pivo, a lokalno piće je i rum.Hrana je izuzetna, a restorana ima za svačiji džep. Od specijaliteta se preporučuju eki, voće koje, kad se skuva, podseća na kajganu, kao i džerk, piletina koja se sprema u marinadi od ljutih papričica s mnoštvom začina i peče na roštilju na pimento drvetu, koje mesu daje jedinstven ukus.

Smeštaj za svaki džep

Ostrvo sa šest planinskih venaca, 120 reka, nekoliko vodopada i oko 120 kilometara dugih peščanih plaža nudi smeštaj za svačiji džep. Tamo se mogu naći vrhunski hotelski kompleksi za svetski džet-set, a svi koji žele mogu da borave i u domu neke lokalne porodice. Sve to obezbeđuje Turistički savez Jamajke kao deo programa „Upoznajte narod“.

Prelepe plaže i kristalno čista voda

Većina letovališta nalazi se na severnoj obali, a najpoznatije na Jamajci je letovalište Negril. Takozvana Plaža od sedam milja smatra se jednom od deset najlepših na svetu, a okružuju je ogromne palme i drugo rastinje poput prašumskog u kojem su skrivene kuće-hoteli. Uz samu obalu raštrkani su barovi na otvorenom, a voda na plaži je tirkizna i kristalno čista.Kažu da nijedan odmor na Jamajci nije kompletan bez posete spomen-kući pisca Noela Kauarda, jer ima najlepši vidikovac na ostrvu, koji je nekada davno piratima služio kao osmatračnica.

Bob Marli borac protiv rasizma

Rege muzika je najpoznatija odlika kulture Jamajke, i to zahvaljujući legendarnom muzičaru Bobu Marliju, borcu protiv rasizma i nepravde. U Kingstonu postoji muzej u kojem se mogu videti i brojne stvari koje su pripadale Marliju.