Šta se može jesti i posle isteka roka trajanja
Budite ekonomični!
Iako nije preporučljivo jesti hranu kojoj je prošao rok trajanja utisnut na ambalaži, neke namirnice i nakon toga mogu da se iskoriste jer se kod njih taj rok više odnosi na svežinu nego na to da li su štetne za organizam.
Sirće
Rok trajanja sirćeta je skoro beskonačan. Estetske promene, poput boje ili razvoja sedimenta, mogu se dogoditi u vrstama sirćeta koje nije belo, ali proizvod je još uvek bezbedan za korišćenje.
Kafa
Pakovanje mlevene kafe traje tri do pet meseci pošto joj prođe rok trajanja, a ona u zrnu oko pola godine.
Kiseli krastavčići
Neotvorena tegla kiselih krastavčića u frižideru može da stoji do godinu dana, a to isto važi i za masline.
Med
Med svoj kvalitet zadržava sve dok ga ne potrošite. U prevodu, ova namirnica nema rok trajanja.
Kečap
Kečap u frižideru zadržava kvalitet do šest meseci. Nakon isteka roka trajanja još uvek je siguran za konzumiranje osim ako se ne pojavi čudan miris ili primećujete da se na njemu uhvatila plesan.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje može da ostane sveže 18 meseci do 24 meseca. Preporučuje se da se drži na hladnom i tamnom mestu, pa čak i u frižideru ako je prostorija u kojoj ga inače držite topla.
Mleko i jogurt
Može ostati pitko i nedelju dana nakon isteka roka. Ako je promenilo ukus, miris ili izgled, to ćete lako primetiti i u tom slučaju ga odmah bacite. Jogurt može da bude dobar sedam do deset dana posle isteka roka trajanja.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore