Roditelji, povedite računa koliko vremena vaš mališan provodi pred monitorom i s kim komunicira preko društvenih mreža

Opreznost je neophodna.
Veliki broj roditelja, kad dođu kući s posla, nemaju volje da se posvete deci, pa im dozvoljavaju da slobodno vreme provode za kompjuterom. Surfovanje internetom svakako čini da dete bude u korak sa vremenom u kojem odrasta, ali im morate na vreme skrenuti pažnju na sve opasnosti koje tamo vrebaju.

Zapamtite, odlazak na internet isto je što i izlazak deteta na najprometniju ulicu, pa treba dobro otvoriti oči i pojačati kontrolu.Najbolji način da s mališanom razvijete odnos pun poverenja je da mu kažete da se za svaku sumnjivu situaciju prvo obrati vama. Evo nekoliko saveta koji će detetu pomoći da bude potpuno sigurno kad je na internetu.

♦ Sedite ponekad s njim uz računar i zajedno surfujte, istražujte. Pokažite detetu brojna bogatstva koja mreža nudi.

♦ Sigurno ste naučili decu da na ulici nikad ne razgovaraju s nepoznatim ljudima. Objasnite im da je nepoznati čika na ulici isto što i nepoznati čika na internetu i da komuniciraju samo s ljudima koje zaista poznaju.

♦ Recite im da ima mnogo ljudi na internetu koji koriste lažni identitet i da uopšte nisu oni za koje se predstavljaju.

♦ Naučite ih da je veoma važno da svoje privatne podatke pažljivo čuvaju i da ih nikad, ali nikad ne dele na društvenim mrežama.

♦ Podesite kontrolu na pretraživačima, blokirajte stranice koje ne želite da dete posećuje.

♦ Dogovorite se da dete ne snima ništa na računar bez vašeg znanja, radi bezbednosti uređaja.

♦ Napravite imejl adresu koju će dete koristiti za prijavljivanje na takmičenja, gledanje filmova ili igranje igrica i uvek je koristite zajedno.

♦ Ograničite detetu vreme koje će provoditi na internetu.

♦ Obavezno proveravajte istoriju na pretraživaču da biste bili u toku koje stranice dete redovno posećuje.