Razlikujte umor od ozbiljnijeg stanja

Proći će.
Svakodnevna briga o detetu donosi novi stres u majčin život. Kada tome dodamo umor, neprospavane noći, neizbežne promene u načinu života i odnosu s partnerom i porodicom, vrlo je moguće da će ona posle porođaja pokazivati određene psihičke tegobe.
Skoro 80 odsto majki doživljava postporođajnu tugu, koja nije ozbiljna opasnost jer je ona, uprkos određenim teškoćama, sposobna da se brine za dete. Ovo stanje smatra se uobičajenom reakcijom na promene nastale u razdoblju posle porođaja, i uz podršku porodice i okoline brzo će prestati.

Medutim, dešava se da posle porođaja majka često prolazi kroz nagle promene raspoloženja koje ometaju njeno svakodnevno funkcionisanje, a to se naziva postporođajna depresija. Tada dominiraju simptomi lošeg raspoloženja - depresija i gubitak interesovanja, uz koje se javljaju i mnoge druge smetnje na nivou mišljenja, emocija, ponašanja i promena na telu.

Iako je moguće da kod žene koja pati od postporođajne depresije spontano dođe do poboljšanja i ozdravljenja, najbolje je ako se ova tegoba na vreme prepozna i leči.
Zato, drage mame, ako osetite da je depresija prejaka, da imate mračne misli ili ste poprilično nezainteresovane za bebu, ni trenutka ne oklevajte, već se javite lekaru ili patronažnoj sestri, oni će najbolje znati kako da vas izleče.

Okružite se ljudima koje volite i ne opterećujte se kućnim poslovima. Neispeglan veš neće nikud pobeći, kao ni prašina koja se nakupila iza televizora, a ako zatreba, zamolite za pomoć mamu ili svekrvu da na neko vreme preuzme brigu oko kuvanja i čišćenja da biste u potpunosti mogli da se posvetite sebi i bebi.