Vreme je veoma promenilo ovo mesto, ali ne i divne ljude u njemu, koji čine njegovu dušu. Predusretljivi i nasmejani, ljubazni domaćini rado će vas povesti u razgledanje Stare čaršije, Suli-hana, Milenijumskog krsta...

„Gradov posti, gradov pie, gradov demne, gradov spie. Nasmevnise, ne beri gajle, namigni mi, ajde nazdravje, Skopje...“

Ovako je legendarna grupa Leb i sol svojevremeno pevala o glavnom gradu Makedonije.

Danas, ako se uputite ka ovom divnom gradu, čeka vas neka potpuno nova slika. Na glavnom gradskom trgu postavljen je spomenik ratnika na konju visok 10 metara.

Konjanik je izliven u bronzi i zajedno s fontanom visok 28 metara, a u njemu svi prepoznaju lik legendarnog Aleksandra Makedonskog.

Nove fontane i spomenici

Poslednjih meseci na gradskom trgu osvanule su nove skulpture, fontane i spomenici. Ove novine su deo projekta Skopje 2014, pokrenutog u cilju izgradnje i vraćanja simbola gradu koji su nestali u zemljotresu 1963. godine.

Tu je i Muzej makedonske borbe, Trijumfalni luk, nova zgrada Ministarstva spoljnih poslova, novi Ustavni sud, Narodno pozorište i Arheološki muzej.

Trg Makedonija, inače glavni i najveći trg u Skoplju, izgrađen je između 1920. i 1940. godine. Na njemu se nalaze zgrada Narodne banke s mermernom fasadom, monumentalni oficirski dom, Ristićeva i palata Mazura. Na ovom trgu je, inače, tadašnji predsednik Kira Gligorov proglasio nezavisnost Republike Makedonije od Jugoslavije.

Duša grada

Stara čaršija, Bit-pazar ili samo Čaršija, jedna od znamenitosti grada na Vardaru, do 1935. godine zvala se Turska čaršija. Smeštena je na području od Dušanovog mosta do Bit-pazara, te od tvrđave Kale do reke Serave. Kao i Skoplje, pregrmela je tri katastrofalna zemljotresa i dva velika požara, desetine ratova i promenila stotinu gospodara.

Tako reći do juče u njoj su preživljavali svi poznati zanati, a od čitave te tradicije ostalo je jedva nekoliko zlatarskih radnji. Nestali su i stari zlatari i filigranski majstori, a opstaje još „ćevapčilnica“ čuvene braće Destan. Sve drugo su odnela neka nova vremena.

Na prostoru današnje čaršije i u njenoj okolini nalaze se još nekoliko džamija, mauzolej, dve crkve i sat-kula, a u drugoj polovini 20. veka izgrađene su zgrade koje čine Muzej Makedonije i zgradu Muzeja savremene umetnosti.

Suli-han

Pažnju turista svakako privlači i Suli-han u Staroj skopskoj čaršiji, koji je kao svoju zadužbinu podigao polovinom 15. veka Isa-beg Isaković. Ukupna površina hana je 2.101 metara i u periodu Osmanskog carstva imao je funkciju klasičnog gradskog hana za smeštaj putnika i trgovaca s njihovim karavanima. Tokom zemljotresa u Skoplju 1963. godine han je bio oštećen, ali je do 1972. godine u potpunosti obnovljen. Danas su u objektu Suli-hana smešteni skopski Fakultet likovnih umetnosti i Muzej Stare skopske čaršije.

Milenijumski krst

Impozantna atrakcija Skoplja, Milenijumski krst, nalazi se na vrhu planine Vodno, koja se na 1.066 m uzdiže iznad grada. Krst je izgrađen 2002. godine povodom 2000. godišnjice hrišćanstva u Makedoniji i svetu. Krst je visok 66 metara, a može se videti sa udaljenosti većoj od 30 km. U septembru 2008. godine, na Dan nezavisnosti Republike Makedonije, u njega je ugrađen lift, a do krsta se može doći i žičarom, što je još jedna od mnogobrojnih atrakcija Skoplja.

Gastronomska ponuda

Pored novih, mondenskih restorana kineske, japanske i tajlandske kuhinje, da biste doživeli pravu sliku Skoplja, treba posetiti neke od starih makedonskih kafana. Uz poznate melodije juga, razne gurmanske mezetluke i čuvena makedonska vina, oni koji su ovde bili kažu da na ovom mestu sviću najlepše zimske zore.