Opečeno mesto ne stavljajte pod hladnu vodu
Ko bi rekao?
Uvreženo je mišljenje kako na opekotine koje su vam se desile, na primer, tokom kuvanja, treba pustiti hladnu vodu da bi se koža ohladila i da bi se sprečilo stvaranje prišta. Međutim, studija objavljena u časopisu Journal of Plastic, koji se bavi estetskom hirurgijom, tvrdi suprotno.
Pokazalo se da topla voda manje oštećuje tkiva i pomaže pri uspostavljanju normalne cirkulacije u povređenim delovima. Naime, tokom 24 sata od povrede kod identičnih opekotina koje su tretirane toplom vodom tkivo se manje oštetilo, a rane su bile mnogo površnije.
- Hladna voda pomaže u smanjenju osećanja bola jer hladi kožu i nervne završetke. Međutim, nakon 20 minuta bol se ponovo vraća jer je temperatura kože bila na preniskoj temperaturi - kaže Reto Njetstejn, plastični hirurg iz Bazela i voditelj studije.
Odmah po nastanku opekotine, na nju treba pustiti hladnu vodu, ali samo jedan minut, a nakon toga topliju kako bi se podstakla cirkulacija. Pritom se ne misli na vruću vodu, već na onu od 20 do 30 stepeni Celzijusa.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod