Nikad ne jedite delove zagorelog mesa i trudite se da ga što manje pržite i pre toga uvek marinirate

Prevelika porcija crvenog mesa na jelovniku povećava rizik od određenih vrsta tumora.
Ali vrsta mesa nije jedino što može ugroziti vaše zdravlje. Brze metode kuvanja koje štede vreme provedeno pored šporeta mogu vam oduzeti godine života.

Priprema koja izaziva rak

Heterociklički amini (HCAs) i policiklički aromatski ugljovodonici (PAH) nastaju kad se mišićno tkivo, tj. meso govedine, svinjetine, ribe i pernatih životinja priprema na veoma visokim temperaturama (posebno iznad 148 stepeni), na primer, prženjem u tiganju ili roštiljanjem nad otvorenim plamenom.

Nastanak ovih jedinjenja zavisi od vrste mesa, vremena pripreme (što je duže, uglavnom nastane više HCA), temperature i metode pripreme. Ipak, HCAs i PAH mogu oštetiti DNK tek nakon što se metaboliziraju putem specifičnih enzima u telu, a to je proces koji se naziva bioaktivacija. Istraživanja su pokazala da je aktivnost tih enzima, koja se može razlikovati među ljudima, relevantna za rizik od pojave raka.

Kuvanje pre pečenja

Nastanak HCAs i PAH može se smanjiti izbegavanjem izlaganja mesa otvorenom plamenu ili vrlo vrućoj metalnoj površini, a preporučuje se da se meso pre prženja i izlaganja veoma visokim temperaturama i delimično skuva.

meso-kurvano-meso-shutterstock-thinkstock.jpg
Foto: Thinkstock


Najbolje mere prevencije

1. Ne jedite meso svaki dan.
2. Češće jedite kuvano nego prženo meso, mnogo je zdravije.
3. Nikad ne jedite crne delove zagorelog mesa.
4. Ako roštiljate, meso prethodno stavite u marinadu s ruzmarinom i belim lukom jer se tako smanjuje nastanak štetnih jedinjenja.
5.Kontinuirano okretanje mesa koje se priprema na visokoj temperaturi može znatno smanjiti formiranje HCA.
6. Ne koristite sok koji je meso pustilo prilikom prženja jer to takođe može smanjiti unos HCAs i PAH u organizam.