NEVEROVATNO OTKRIĆE: Jednačine predviđaju uspon i pad imperija!
STORS - Da li će brojke zameniti istorijske izvore?
Matematika može da objasni ljudsko ponašanje bolje nego što većina nas misli, a istorijska kretanja moguće je objasniti sa 65 odsto preciznosti, tvrdi Piter Turčin, profesor matematike i ekologije na Univerzitetu u Konektikatu.
Tri milenijuma
On je u tek objavljenoj studiji koristio matematiku da predvidi ljudsko ponašanje od 1500. godine pre nove ere do 1500. godine nove ere. Kako tvrdi, cilj mu je bio da otkrije koji faktori najviše utiču na uspon i pad civilizacija, i to isto onako kako ekolozi predviđaju širenje populacije divljih životinja.
- Uvek sam uživao u istoriji, ali sam shvatio da je to poslednja velika naučna disciplina koja nije provučena kroz matematičke formule. A matematički modeli i statistika deo su svake prave nauke - kaže on.
Rezultati profesora Turčina pokazali su da su vojna tehnologija i sukobi između društava dva faktora koja najviše utiču na širenje država. Kada su ove promenljive bile izvučene iz jednačine, Turčinova sposobnost da opiše istoriju opala je za 16 odsto.
Da bi matematičkim formulama opisao istorijska kretanja, tim Univerziteta u Konektikatu primenio je svoj metod na nečemu što su nazvali „višestepena kulturna selekcija“. Oni, naime, smatraju da evoluciju kompleksnih društava pokreće takmičenje različitih grupa.
Iznenađujuće
Model su napravili time što su podelili Evroaziju i Afriku na kvadratiće i opisali ih određenim osobinama, a dozvolili su da se vojna tehnologija širi na susedne kvadratiće, kao i da se pojedini kvadratići šire, čime su simulirali dosadašnje širenje imperija.
- Da budem iskren, uspeh ovog modela prevazišao je sva moja očekivanja. Ko bi pomislio da tako jednostavan model može da objasni čak 65 odsto varijacija u velikoj istorijskoj bazi podataka - rekao je Turčin.
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti