Novo otkriće uzdrmalo je univerzalno prihvaćenu teoriju da su drevni umetnici bili muškarci, koji su tokom rituala obeležavali životinje s kojima su se susretali tokom lova

FILADELFIJA - Ženskih ruku delo.
Zahvaljujući istraživanju britanskog biologa Džona Meninga, koji je uočio da muški i ženski prsti imaju različite relativne dužine, Amerikanac Din Snou, arheolog s Univerziteta Pansilvanije, utvrdio je da su praistorijske slike u pećinama pravile žene, a ne muškarci, kako se dosad mislilo.

Novo otkriće uzdrmalo je univerzalno prihvaćenu teoriju da su drevni umetnici bili muškarci, koji su tokom rituala obeležavali životinje s kojima su se susretali tokom lova. Na tim slikama, starim i do 40.000 godina, mogu se videti bizoni, irvasi, konji i mamuti, ali i otisci šaka koji su najviše doprineli Snouovom istraživanju.

Prema rezultatima ispitivanja, oko 75 odsto umetničkih dela stvarale su žene, što znači i da je njihova uloga u praistorijskom društvu bila mnogo veća nego što se mislilo.

Najpoznatiji otisci šaka i prstiju nalaze se u 40.000 godina starim pećinama širom južne Francuske i severne Španije, ali se mogu naći i u Australiji, Argentini, Africi i Indoneziji.

(M. J.)