Higs: Čekao sam 30 godina ovu nagradu
Naučnik koji je promenio fiziku i shvatanje univerzuma protekle nedelje dobio je Nobelovu nagradu za svoje veliko delo, a među poslednjima je saznao za to! Britanski mediji su ga danima tražili, a tek pre dva dana su ga i pronašli, i to u konferencijskoj sali univerziteta Edinburga. Kurir prenosi šta je rekao profesor Higs.
Gde ste bili kad ste čuli vest o nagradi?
- Zanimljivo je da sam se baš tad vraćao s ručka. Automobil je stao pored mene, izašla je jedna starija dama i čestitala mi. Pitao sam je na čemu, a ona mi je objasnila da sam tog dana dobio Nobelovu nagradu. Što se tiče ručka, pivo na točenje je bilo baš dobro.
Kako se osećate pošto ste dobili nagradu?
- Očigledno, oduševljen sam, i laknulo mi je jer se odavno najavljivalo da ću dobiti Nobela. Još osamdesetih mi je prijatelj poverio da sam nominovan, ali čekala se eksperimentalna potvrda. Mislio sam da se to neće desiti za mog života, ali od početka rada Velikog sudarača hadrona bilo je jasno da će oni uspeti to da urade.
Da li je trebalo dati nagradu i ljudima iz CERN?
- Jasno je da je trebalo. Ali mislim da će ljudima iz Nobelovog komiteta biti teško da odrede jednu ličnost u organizaciji kakva je CERN.
Pošto je u otkriću Higsovog bozona učestvovalo mnogo teoretičara, treba li mu dati novo ime?
- Mnogo se radilo na toj čestici jer je bitna kao provera cele teorije, ali pravi proboj napravljen je 1964. onim što se danas naziva Braut-Englert-Higsov mehanizam, odnosno otkrićem načina na koji se masa stvara kod čestica koje nose slabu silu između elementarnih čestica. Mislim da će biti teško rešiti se naziva Higsov bozon.
Odakle potiče vaša ljubav prema fizici?
- Kao dečak, više sam voleo hemiju jer je bila zabavnija. Moj interes za hemiju, koja se bavi jednim nivoom strukture materije, razvio se u interes za strukturu materije na dubljem nivou, odnosno za ono što danas zovemo fizika čestica.
Vaš savet studentima?
- Želim da ih upozorim da ulazak u teoretsku fiziku i entuzijazam nisu dovoljni i da treba mnogo da rade na matematičkim tehnikama koje se tu koriste. Čak i s napretkom kompjutera morate dobro poznavati matematiku. Ako vas fizika namami, to nije dovoljno.
Posle eksperimentalnog otkrića bozona, šta je sledeće za fiziku?
- Mašina u Ženevi, koja nije napravljena samo da bi se otkrio Higsov bozon, sad treba da usavrši naše razumevanje veze između fizike čestica i onog što se dešavalo u ranom univerzumu.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta