Insekti kiborzi prvi ulaze u ruševine!
RELI - Pomoć spasiocima.
Naučnici s Univerziteta Severne Karoline napravili su softver koji im omogućava da mapiraju nepristupačne prostore, poput srušenih zgrada, i to rojevima insekata kiborga ili biobota, kako su ih nazvali.
Jači od GPS
- Koncentrisali smo se na to kako da mapiramo područja o kojima nemamo skoro nikakve podatke i gde nam ni GPS tehnologija ne može pomoći i kako da prikupimo podatke od biobota. Karakteristika biobota je da se kreću prilično nasumično. Mi sad koristimo te nasumične pokrete - rekao je dr Edgar Lobaton, profesor kompjuterskog inženjeringa.
Korak u nepoznato
Kako objašnjava, roj biobota, poput bubašvaba na daljinsko upravljanje, opremljen je elektronskim senzorima i može biti pušten u srušenu zgradu ili neki drugi nepristupačni prostor. Njima bi bilo dozvoljeno da se kreću nasumice. Kako ne mogu da budu opremljeni GPS uređajima, pa neće biti moguće ni znati gde se tačno nalaze, imaće elektronske senzore koji će javljati kad se približe jedni drugima. Tad će naučnici moći da kontrolišu kretanje biobota.
Novi softver koristi algoritmove da prevede podatke dobijene od biobota kako bi napravio grubu mapu terena.
- Ovo bi omogućilo spasiocima da bolje reaguju i da ne rizikuju sopstveni život ulaskom u potpuno nepoznate prostore - kaže Lobaton.
(A. I.)
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila