Kad su otkrili koplje u grobnici staroj 2.600 godina, stručnjaci bili ubeđeni da ga je držao ratnik, ali ispostavilo se da je pripadalo ženi

TORINO - Malko su promašili.
Arheolozi su pre mesec dana objavili neverovatno otkriće - potpuno zapečaćenu etrursku grobnicu. Oni su tada saopštili da je u njoj telo etrurskog princa koji drži koplje, a da je pored njega pepeo njegove supruge. Ipak, proučavanjem kostiju otkriveno je da je etrurski princ u stvari princeza.

Greška

- Podzemna grobnica napravljena je u šestom veku pre nove ere. Unutar nje postoje dva pogrebna ležaja urezana u stenu - rekao je Alesandro Mandolesi, arheolog sa Univerziteta u Torinu, koji je otkrio grobnicu.

Kad je tim pronašao grobnicu, otkrili su dve velike platforme. Na jednoj je bio skelet s kopljem, a na drugoj delimično spaljen kostur. Tim je takođe otkrio nešto nakita i bronzanih kutija na drugoj platformi. Zbog koplja su zaključili da je na većoj platformi skelet muškarca, verovatno etrurskog princa, dok je na drugom njegova supruga. Ipak, analiza kostiju pokazala je da je „princ koji drži koplje“ u stvari žena stara između 35 i 40 godina, dok je drugi skelet bio skelet muškarca.
- Koplje je verovatno stavljeno u njene ruke kao simbol unije dvoje pokojnika - rekao je Mandolesi.

Previše predrasuda

Džudit Vejngarten iz Britanske škole u Atini kaže da to nije najbolje objašnjenje, već da je koplje u ruci žene bilo simbol njenog visokog porekla. Ona je dodala da, za razliku od grčkog i rimskog društva, u etrurskom žene nisu bile ponižene, već su imale pravo da rade, razvijaju karijeru, piju s muškarcima, šetaju gole, biraju s kojim muškarcem će biti i gaje decu iako ne znaju ko su im očevi. To potvrđuju i spisi grčkog istoričara Teopompa. Vejngartenova kaže da ovaj slučaj pokazuje sa koliko predrasuda mnogi arheolozi pristupaju istraživanjima.

O Etrurcima

- Etrurci su živeli na Apeninskom poluostrvu, u današnjoj Toskani.
- Najstariji natpisi na etrurskom potiču iz osmog veka pre nove ere, iako se veruje da su na tom prostoru živeli i ranije.
- U dodir s Grcima došli su između 775. i 750. godine pre nove ere, u vreme osnivanja grčkih kolonija u Italiji.
- U šestom veku doživljavaju ekspanziju i šire svoju vlast u Italiji.
- Rimljani su ih s vremenom naterali na povlačenje i pokorili.
- Tokom prvog veka pre nove ere asimilovali su se u rimsku kulturu i nestali kao poseban entitet.