KOMIČNO: U prošlost okretanjem Zemlje i prolaskom kroz crnu rupu!
BEOGRAD - Nevolje s vremeplovima.
Putovanje kroz vreme postalo je česta tema naučne fantastike nakon „Vremenske mašine“, romana Herberta Džordža Velsa iz 1985, ali taj koncept je postojao mnogo ranije.
Mnogi moderni pisci fantastike u svojim delima su predstavili ovi privlačnu ideju, a kako su se moderna fizika i Ajnštajn posvetili ispitivanju putovanja kroz vreme i uslova pod kojima bi tako nešto bilo moguće, evo nekih maštarija koje su prema modernim naučnim shvatanjima potpuno besmislene.
Supermen
Možda je jedna od najapsurdnijih ideja prikazana u filmu „Supermen“ iz 1978, kada heroj ide u prošlost tako što menja smer rotacije Zemlje. Sve i da je moguće da se letom oko planete promeni smer njene rotacije, sve što bi se tada našlo na njenoj površini stravičnom brzinom bi odletelo s nje. Kretanje Zemlje utiče na vreme isto koliko i kretanje kazaljki na satu, kojima, ma koliko ih vrteli, nećemo vratiti vreme unazad.
Vremeplovčeva žena
U romantičnom romanu Odri Nifeneger iz 2003. junakinja mora da se nosi s mužem koji zahvaljujući genetskom poremećaju skakuće iz prošlosti u budućnost. Iako bez ikakve naučne osnove, priča ipak uspeva da kroz zanimljivu metaforu prikaže model za prevazilaženje bračnih problema.
Zvezdane staze
U seriji „Star trek“ iz 1966. posada čuvene letelice „Enterprajz“ putuje u prošlost i budućnost tako što se brzinom svetlosti kreću oko crne rupe, čija gravitacija ih lansira kroz vreme. Pisci su očigledno bili inspirisani Ajnštajnovom teorijom relativnosti, ali prevideli su da čak ni vreme ne može da pobegne gravitaciji crne rupe, a kamoli svemirski brod.
Povratak u budućnost
Doktor Braun i njegov prijatelj Marti u čuvenoj Spilbergovoj trilogiji putuju kroz vreme u modifikovanim kolima zahvaljujući fluks kapacitoru, koji sa 1,21 gigavatom šalje mašinu kroz vreme. Ovaj koncept je, kada se zaobiđu detalji, zapravo vrlo realističan, s tim što bi vozilo trebalo da se kreće približno brzini svetlosti, a ne 140 kilometara na sat.
Planeta majmuna
U trećem nastavku franšize - „Beg s planete majmuna“ - tri majmuna svemirskim brodom beže sa Zemlje kada ih masivna nuklearna eksplozija pošalje kroz iskrivljeno vreme, stvarajući nešto nalik na crvotočinu, kroz koju je teoretski moguće putovati u drugu vremensku dimenziju. Nažalost, ti prolazi, ako su uopšte mogući, nastaju usled čudnog ponašanja takozvane tamne materije, koja nema veze s nuklearnim eksplozijama.
Doktor Hu
Pored toga što glavni junak u ovoj seriji putuje kroz vreme svojom čudnom letelicom, tu su i čudna bića nalik statuama anđela koja ubijaju ljude tako što ih šalju kroz vreme pomoću vremenskih tunela, dobijajući energiju zauzvrat. Prema Ajnštajnovoj teoriji, za stvaranje takvih tunela, crvotočina, ne samo da je potrebno mnogo energije već nema razloga da objekat bačen u njih stvori energiju, pogotovo energiju veću nego što je potrebno da se taj tunel stvori.
I ovo nanovo
U naučnofantastičnom romanu Džeka Finija glavni junak Sajmon uključen je u istraživanje vlade u kojem, zahvaljujući tome što je ubeđen da je putovao kroz vreme, uspeva da zaista ode u prošlost i čak promeni tok istorije. Iako ima mnogo sličnih ideja, taj način putovanja je apsolutno nemoguć i apsurdan.
O putovanju
Putovanje kroz vreme u fizici teoretski je moguće na tri načina:
- kretanjem brže od svetlosti, što je nemoguće
- korišćenjem kosmičkih struna i crnih rupa
- putovanjem kroz crvotočine ili Alkubijerijevim pogonom
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore