Naučnici uspeli da jezgro fosfora dovedu do ovog stanja i održe ga u njemu dovoljno dugo za više od dva miliona operacija

OKSFORD - Eksperiment koji pomera granice nauke.
Međunarodni tim naučnika uspeo je da dokaže da atom u kvantnom stanju može da opstane na sobnoj temperaturi čak 39 minuta. To je veliki korak napred ka superbrzim kvantnim kompjuterima.

Skok temperature

U konvencionalnim kompjuterima podaci se skladište kao bitovi, koji mogu da imaju vrednost nula i jedan. U eksperimentalnim kvantnim kompjuterima umesto bitova koriste se kubitovi (skraćeno od kvantni bitovi) i oni mogu istovremeno da imaju vrednost i nule i jedinice, što im omogućava da izvode više računarskih radnji simultano.

U ovom eksperimentu naučnici su podigli temperaturu sistema u kojem je informacija bila skladištena u jezgru atoma fosfora sa - 269 stepeni na 25 stepeni i demonstrirali da atom u kvantnom stanju može da opstane punih 39 minuta. To su uspeli da urade samo zahvaljujući tome što je jezgro fosfora bilo smešteno u silicijum, inače je atom ranije u kvantnom stanju na sobnoj temperaturi mogao da opstane samo dve sekunde.

Velika brzina

- Možda 39 minuta ne deluje dugo, ali kako je za kvantno računanje potreban svega stohiljaditi deo sekunde, moguće je izvesti više od dva miliona operacija. Zasad, naravno, samo u teoriji. Ovo je veoma veliko otkriće za budućnost razvoja kvantnih kompjutera - kaže Stefani Simons sa Oksforda.

Njen kolega Maj Tevalt dodaje da ovo omogućava dugotrajno skladištenje informacija na sobnoj temperaturi.

Simonsova kaže da je potrebno još mnogo posla da bi kvantno računanje moglo da se izvodi na velikom nivou.

- Najveći izazov je to što moramo da postavimo različite kubite u različito stanje, kao i da omogućimo da „razgovaraju“ jedni s drugima - kaže Simonsova.