SENZACIONALNO: Uhvaćena druga „božja čestica“!
VAŠINGTON - Potraga duga 40 godina je gotova.
Naučnici koji rade u opservatoriji neutrina „Ledena kocka“ na Antarktiku objavili su da su uhvatili neutrine iz dalekog svemira, čestice za koje se često govorilo da nikad ne mogu biti zaustavljene.
Novo doba
Smatra se da je ovo jedno od najvećih naučnih otkrića u poslednjoj deceniji, a neki kažu čak da je počelo novo doba astronomije - astronomija neutrina.
- Ovo je veliko otkriće. Mislim da je ovo jedno od najvećih otkrića u astrofizici - kaže Uli Kac, fizičar čestica na Univerzitetu „Erlangen-Niremberg“.
Fizičari su decenijama pokušavali da uđu u trag izvoru kosmičkih zraka, koji u jednom nukleusu atoma sadrže energiju metka ispaljenog iz puške. Zasad se misli da se kosmički zraci rađaju iz objekata kao što su supernove ili crne rupe, ali gotovo im je nemoguće ući u trag. Umesto direktne potrage za njima, naučnici traže neutrine - subatomske čestice bez naelektrisanja i veoma male mase - koji nastaju kad kosmički zraci reaguju s okruženjem. Milijarde neutrina svake sekunde prolaze kroz svaki kubni centimetar na Zemlji, pa i kroz nas, ali naučnici nikad nisu uspeli da zabeleže neutrine koji su nastali van Sunčevog sistema. Sve do pre nekoliko dana, kad su senzori detektovali čestice znatno veće energije od onih koji se proizvode u Sunčevom sistemu (da bude jasnije, većina neutrina koja se detektuje na Zemlji nastaje u atmosferi Zemlje ili na Suncu).
U ledu
Opservatorija „Ledena kocka“ nalazi se u kubnom kilometru leda tačno ispod Južnog pola. Sastoji se od 5.160 digitalnih optičkih modula koji su prikačeni na 86 žica. Njihov posao je da detektuju male bleske plave svetlosti koji nastaju kad neutrini udare u molekule leda (fenomen poznat kao Čerenkova radijacija).
Čim su uhvatili egzotične neutrine, naučnicima je bilo jasno da je reč o nečem posebnom: dve čestice, nazvane Bert i Erni (po likovima iz serije za decu „Ulica Sezam“), imale su milion puta veću energiju od neutrina koji nastaju u Sunčevom sistemu.
Ne zna se poreklo
Na nesreću, broj uhvaćenih neutrina (ukupno 28) suviše je mali da bi se saznalo bilo šta o poreklu ovih čestica (što naučnici i traže). Put do otkrivanja porekla ovih neutrina vodi preko marljivog evidentiranja još mnogo detekcija neutrina, a to može potrajati godinama.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega