NEVEROVATNO: Dva smeđa patuljka jure ka Sunčevom sistemu!
NJUJORK - Dolaze nam mračni gosti!
Tim astronoma predvođen dr Dejvidom Pinfeldom sa Univerziteta Hertfordšir otkrio je dva smeđa patuljka, koji su među najstarijim poznatim objektima u galaksiji. Ove drevne poluzvezde, koje su nastale zajedno s Mlečnim putem pre oko 10 milijardi godina, kreću se u pravcu našeg Sunčevog sistema, i to brzinom od oko 200 kilometara u sekundi (mnogo brže nego druge zvezde, ali i drugi smeđi patuljci). Ali ne brinite, nema ni teoretske šanse da nas ugroze.
Ključne stvari
Naučnici smatraju da su ova nebeska tela, o kojima nauka tek saznaje ključne stvari, deo grupe velike populacije dosad nepoznatih objekata.
Smeđi patuljci su, inače, „zvezdolika“ tela, koja imaju mnogo manju masu od zvezda (oko sedam odsto mase Sunca, recimo), i ne stvaraju toplotu putem nuklearne fuzije, kao što to rade prave zvezde. Zbog ovoga se smeđi patuljci posle formiranja jednostavno ohlade, i postaju sve hladniji što su stariji.
Ovi koje su naučnici otkrili veoma su stari i veoma „hladni“ - temperatura na njihovoj površini je između 250 i 600 stepeni Celzijusa (na površini Sunca temperatura je, recimo, oko 5.600 stepeni Celzijusa).
Moćni senzori
Pinfeldov tim identifikovao je nove objekte u istraživanju pomoću opservatorije NASA zvane WISE (širokopoljni infracrveni istraživač). Objekti su pronađeni u sazvežđima Ribe i Hidra, a njihovo postojanje potvrdili su i teleskopi „Magelan“, „Džemini“, „Vista“ i „Ukirt“.
Spektralni potpisi koje su detektovali moćni senzori otkrili su sastav atmosfera smeđih patuljaka, koje su sačinjene gotovo potpuno od vodonika (kod mlađih zvezda prisutni su teži elementi).
Naučnici posle ovog otkrića smatraju da u našoj galaksiji ima oko 70 milijardi smeđih patuljaka, i to samo u jednom njenom delu, spoljašnjem, zvanom „tanki disk“.
An
Kosmički gubitnici
NISU POSTALI ZVEZDE
Smeđi patuljci su podzvezdani objekti koji imaju premalo mase da bi pokrenuli fuziju vodonika u svojim jezgrima, za razliku od zvezda, koje pokreću ovu fuziju. Kad je reč o masi, oni se nalaze između planeta - gasovitih džinova - i najmanjih zvezda. Najveći smeđi patuljci imaju oko 80 masa Jupitera. Iako nose ime „smeđi patuljci“, oni bi bili rozeljubičasti viđeni ljudskim okom. Najbliži smeđi patuljak, inače, zove se WISE 1049-5319 i nalazi se na oko 6,5 svetlosnih godina od Sunca.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)