Ovaj aparat sledeće generacije drastično će skratiti vreme operacije, ali i oporavka posle teških i složenih zahvata

VOLONGONG - Kao u naučnofantastičnom filmu.
Australijski naučnici razvili su olovku koja im omogućava stvaranje novog koštanog tkiva.

Kombinovanje

Kad dođe do preloma kostiju, tkivo unutar njih je takođe oštećeno, zbog čega je teško napraviti nove, potpuno funkcionalne implantate. Da bi rešili taj problem, australijski istraživači su osmislili ručni trodimenzionalni štampač nazvan „bio-olovka“, koji ne samo da dodaje nove slojeve koštanog tkiva na oštećene kosti već ih kombinuje s postojećim nervima i mišićima.

To znači da hirurzi mogu da prilagode implantate tokom operacije umesto da nedeljama čekaju da uzgoje tkivo koje je potrebno za zamenu.

„Bio-olovka“ bi mogla da skrati vreme oporavka i poveća šanse za uspeh operacije, jer se ćelije kombinuju s postojećim tkivom i tako se sprečava mogućnost odbijanja tih ćelija. Uređaj je moguće koristiti i s nekim lekovima kao sredstvo za uzgoj novog dela koske i oporavak posle teških preloma ili amputacija.

Prototip ovog uređaja dizajnirali su i napravili naučnici s Univerziteta u Volongongu, pa su ga dali partnerima u bolnici „Sveti Vinsent“ u Melburnu.

Uređaj funkcioniše slično 3D štampačima - pravi slojeve ćelija i alginata koje pretvara u zaštitni gel. Dva sloja materijala mešaju se na vrhu „bio-olovke“, pa lekari mogu da koriste tu mešavinu da „crtaju“ ili popunjavaju oštećene delove kostiju.

Kad se mešavina nanese na kost, suši se ultraljubičastim svetlom, pa hirurzi mogu da naprave slojeve ćelija. Ćelije se zatim razmnožavaju i spajaju delove tkiva, uključujući i nerve i mišiće.

Ispitivanje

Lekari iz „Svetog Vinsenta“ uskoro će započeti klinička ispitivanja ovog uređaja.
Prema dosadašnjim istraživanjima, „bio-olovka“ hirurzima omogućava bolju kontrolu gde da stave novi materijal, ali i smanjuje vreme potrebno za postavljanje živih ćelija na mesto povrede, čime se ubrzava regeneracija kostiju.

Profesor Piter Čung, direktor ortopedije u melburnškoj bolnici, kaže da je ovaj uređaj odličan.
- „Bio-olovka“ je veoma pogodna za „popravku“ oštećenih kostiju i hrskavice. Posebno za sportske povrede ili povrede nastale u saobraćajnim nesrećama. Uređaj koristi najbolje iz nauke o matičnim ćelijama i polimerne hemije kako bi pomogao hirurzima da personalizuju rekonstrukciju kostiju - kaže profesor Čung.

Raniji uspesi
ŠTAMPA HRSKAVICE

Tim naučnika s Univerziteta u Volongongu ranije je uspeo da uzgoji novu hrskavicu kolena od matičnih ćelija odštampanih 3D printerom i veruje da bi ona mogla da se koristi u lečenju kancera i osteoartritisa.