Istraživanje je od 1999. koncentrisano na ostatke neandertalaca koji su prvi put pronađeni 1908. u La Šapel-o-Sanu u jugozapadnoj Francusko

NJUJORK - Dugogodišnje ispitivanje.
Tim američkih naučnika je nakon 13 godina ispitivanja potvrdio da su neandertalci iz zapadne Evrope sahranjivali pripadnike svoje vrste, što pokazuje da ti rođaci praljudi nisu bili divlji i primitivni koliko se ranije smatralo. Grob starog neandertalca koji pre smrti nije mogao da hoda i nije imao zube pokazuje da su njegovi saputnici brinuli o njemu pred kraj njegovog života, a potom ga i sahranili.

- Otkriće ne samo da je potvrdilo postojanje groblja neandertalaca već i pokazalo sofisticiran kognitivni kapacitet koji su imali kako bi izveli tako nešto - rekao je Vilijam Rend, vodeći autor istraživanja iz Centra za internacionalno ispitivanje humanističkih i društvenih nauka (CIRHUS) u Njujorku.

Istraživanje je od 1999. koncentrisano na ostatke neandertalaca koji su prvi put pronađeni 1908. u La Šapel-o-Sanu u jugozapadnoj Francuskoj. Dobro očuvane kosti navele su naučnike da zaključe da je ta lokacija najverovatnije bila pogrebno mesto ljudskih predaka. Ipak, nakon okončane studije utvrđeno je da su zapravo neandertalci odgovorni za pokopavanje pripadnika sopstvene zajednice.

U okviru sprovedene analize ispitivani su ostaci iz 1908, kao i skeleti predaka irvasa i bizona koji su bili na istoj lokaciji. Za razliku od njih, kosti neandertalaca imale su znatno manji broj pukotina i nisu bile uglačane od uticaja vremenskih prilika, što upućuje na to da su njihova tela s namerom bila pokopana.