Suosnivač i izvršni direktor Snapchata i njegov partner, Bobi Marfi (25), odbili su da postanu milijarderi i Marku Zukerbergu prodaju aplikaciju za slanje samouništivih poruka

Pre dve godine, njegove kolege sa Univerziteta Stanford podsmevale su mu se zbog ideje da pokrene novu vrstu komuniciranja među mladima, odnosno Snapchat - aplikaciju za slanje samouništivih poruka. A, ove sedmice 23-godišnji Evan Spiegel, suosnivač i izvršni direktor Snapchata odbio je ponudu Facebooka od čak tri milijarde dolara za preuzimanje njegove startup firme.

Kako je pre nekoliko dana objavio The Wall Street Journal, Spiegel i njegov partner, 25-godišnji Bobi Marfi, odbili su da postanu milijarderi. Da su pristali, to bi bila Fejsbukova najskuplja kupovina neke firme, nakon što su prošle godine za preuzimanje Instagrama platili milijardu dolara.

Naime, osnivač Facebooka Mark Zukerberg je veoma zainteresovan da preuzme Snapchat. Reč je o aplikaciji za razmenu samouništivih poruka, a najviše je koriste mladi. Naime, oni preko te aplikacije šalju poruke, fotografije i snimke koji se na ekranima primatelja prikazuju nekoliko sekundi, a zatim zauvijek brišu.

Najpre je Spiegelu ponudio milijardu dolara, a nekoliko meseci kasnije tri milijarde. Ipak, mladić ne želi da tako lako preda svoju kompaniju. Veruje da se on i njegov kolega mogu još više obogatiti, jer bi Snapchat mogao vredeti još više naredne godine.

A, kako je došlo do nastanka takve kompanije? Naime, Spiegel i Marfi su na ideju došli tokom studiranja. Niko nije verovao u njihov uspeh kada su počeli da razvijaju aplikaciju u dnevnoj sobi Spiegelove kuće, a najpre su je nazvali Picaboo. Dve godine kasnije, svakodnevno se preko Snapchata šalje blizu 350 miliona fotografija i poruka.

Nedavno istraživanje pokazalo je da u SAD-u devet posto korisnika pametnih telefona koristi Snapchat, a 26 posto korisnika su osobe u dobi od 18 do 29 godina. Aplikacija je takođe popularna među tinejdžerima.

Ipak, Snapchat nije ostvario uspeh bez nekih kontroverzi koje su ga pratile. Mnogi su dovodili u pitanje to da poruke i fotografije zaista bivaju uništene nakon što se nekoliko sekundi prikažu na ekranu primaoca, pogotovo nakon što je aplikacija hakovana i nakon što su hakeri uspeli da sačuvaju poruke.

Takođe, Snapchat je optužen za podsticanje slanja seksi poruka, odnosno sexting, među mladima. Naime, istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da mnogi preko ove aplikacije šalju golišave fotografije.

Spiegel i Marfi su se takođe našli na meti i svog bivšeg fakultetskog kolege Franka Brauna, koji tvrdi da je Snapchat bio njegova ideja i da je on dizajnirao prvi logo te dao koncept za Picaboo.

Uprkos svemu tome, Spiegel i Murphy nastavljaju svoj rad, a odbijanje Fejsbukove ponude su samo kratko prokomentarisali.

"Uživamo u tome da smo nezavisna kompanija", rekao je Spiegel.