Nova saznanja veoma su važna u borbi protiv ove opasne bolesti i ključna za razvijanje novih oblika hemoterapije

DVARTI - Kamuflaža.
Žene koje obole od kancera dojke često posle lečenja provedu nekoliko godina u miru pre nego što im lekari saopšte da imaju tumor na mozgu. Naučnici su konačno shvatili kako se ćelije kancera sa ženskih grudi šire do mozga, a da ih niko ne prepozna - maskiraju se u nervne ćelije!

Smrtonosna tranzicija

Za svaki tumor koji nastane u mozgu, njih 10 do tog organa stiže iz nekog drugog sistema organa. Razumevanje kako se tumori šire, kako metastaziraju i kako preživljavaju u mozgu je važno zato što je to jedan od najopasnijih tumora - svega petina ljudi preživi godinu dana nakon dijagnostikovanja kancera.

Rahul Džandijal, neurohirurg iz Centra za istraživanje kancera u Dvartiju u Kaliforniji, ispitivao je kako ćelije raka prelaze iz dojki do mozga i varaju imunološki sistem. On je istraživao i kako ćelija malignog tumora dojke koja stigne do mozga preživljava u novom okruženju. On i njegov tim otkrili su da ćelije raka mogu da koriste neurotransmitere i hemikalije u mozgu kako bi tu preživele i razvijale se.

Borba predstoji

- Veliko otkriće da je ćelija raka sposobna da promeni identitet i krije se veoma je važno u borbi protiv bolesti i razvijanju novih oblika hemoterapije - rekao je Džandijal.