Za propadanje zuba krivo uvođenje jezgrastog voća i skroba u ishranu

LONDON - Iznenađenje.
Drevni lovci-sakupljači možda su preživljavali hraneći se jezgrastim voćem i skrobom, ali su to plaćali veoma skupo - prebrzo su im se kvarili zubi.

Naučnici su dugo mislili da je propadanje zuba postalo uobičajeno među ljudima pre oko 10.000 godina, kad su naši preci počeli da se bave zemljoradnjom i kad su žitarice postale vrlo zastupljene u ishrani. Ipak, otkriće pokvarenih zuba starih između 15.000 i 13.700 godina, nađenih u Maroku, pokazalo je da su ljudski zubi počeli da se kvare mnogo pre toga.

Tim Izabele de Grut iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu ispitao je ostatke zuba 52 osobe iz tog vremena i otkrio da je čak polovina njih imala vrlo pokvarene zube, što je procenat sličan današnjem, kad je na našem jelovniku mnogo prerađenog šećera. Takođe, samo zubi tri osobe nisu imale karijes.

- Ovo je prvi put da smo videli tako loše stanje zuba kod ljudi pre nego što su počeli da se bave zemljoradnjom. Razlog toga je uvođenje u ishranu žitarica s većom količinom skroba i jezgrastog voća, koje je hranilo bakterije u ustima i dovelo do češće pojave bolesti zuba - kaže De Grutova.