ISTREBLJENJE: Nestanak grabljivica ruši balans u prirodi!
VAŠINGTON - Zdravo za gotovo.
Mnoge vrste velikih predatora su pred istrebljenjem, što će imati ozbiljne ekološke posledice, upozoravaju naučnici. Čak 75 odsto svih velikih mesoždera je u opadanju, a među najugroženijim su vuci, divlji psi, risovi, medvedi i lavovi.
Zabrinjavajuće
Autor ispitivanja Amerikanac Vilijam Ripl upozorava da su promena okruženja i gubitak stanovišta uzročnici sve manjeg broja grabljivica, čije postojanje uzimamo zdravo za gotovo. U izveštaju piše da 17 od 30 različitih vrsta predatora živi na duplo manjem području nego što je to ranije bio slučaj.
- Globalno, gubimo velike mesojede. Mnogi od njih su ugroženi, a njihova rasprostranjenost je u opadanju. Velikom broju vrsta preti istrebljenje, i to kako lokalno tako i u čitavom svetu - rekao je Ripl i dodao da su rezultati novog ispitivanja ironični jer tek sad otkrivamo koliko je njihovo postojanje bitno za okruženje.
Ugroženi predatori, iako mnogim životinjama zadaju muke, ipak imaju ključnu ulogu u eko-sistemu. Gubitak velikih mesoždera, među kojima su i afrički lavovi i leopardi, evroazijski risovi, kuguari i sivi vukovi, dingoi i morske vidre, izaziva bujanje vrsta kojima se oni hrane, što narušava prirodni balans.
Na primer, smanjenje broja vukova i jaguara izazvaće bujanje biljojeda, poput jelena i losa, čime se ugrožava vegetacija, stanovište ptica i drugih sitnih sisara. Područja prenastanjena biljojedima postaju opustošena, što za rezultat ima eroziju zemljišta i mnoge druge ekološke promene.
Kriv je čovek
Čak ni okeani nisu imuni na istrebljenje grabljivica i posledice toga. Sve manji broj mnogih vrsta, od morskih vidri pa sve do orki, za posledicu ima izumiranje algi s morskog dna zbog porasta populacije morskih ježeva.- Ljudska tolerancija ovih vrsta izuzetno je bitna tema, kojoj se ne posvećuje dovoljno vremena. Mi kažemo da životinje imaju pravo postojanja, ali nam one takođe pružaju ekonomske i ekološke usluge koje cenimo jer su u našem interesu - kaže Ripl.
Ugroženi
STOČARI TRUJU LAVOVE
U zapadnoj Africi ostalo je svega 406 jedinki lavova, od kojih je manje od 250 sposobno za parenje, pokazalo je istraživanje. Životinje su pred istrebljenjem, a njihovo prirodno stanovište smanjilo se na svega 49.000 kvadratnih kilometara, što je 1,1 odsto njihove istorijske teritorije. Samo u Ugandi populacija lavova u proteklih 10 godina smanjila se za čak 30 odsto, najvećim delom zbog trovanja, koje su obavljali lokalni stočari, ili drugim intervencijama ljudi.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva